700 евро пенсия. За Германия е нищо, за България много. Оттам нататък решението къде да се прекарат старините е повече от лесно и вече цели семейства от Федералната република се втурват към благословена България, да не говорим за самотни бивши стюардеси или диджеи, чиито пенсии в Германия не могат да покрият и разходите за тока.
Каварна е новата Обетована земя, където има изгодни жилища под наем, дружелюбни съседи и пазари, на които можеш да купиш блуза за цената на кило домати. Паралелно учат български, защото езиковата бариера пречи, но добронамереността я има и от двете страни, и местните, и новодошлите са заинтересовани да намерят общ език.
Съвсем не всичко е като в Германия, заключава 70-годишната Хилдегард, бивша чистачка и таксиметров шофьор. Като изчислява обаче плюсовете и минусите, България печели. Повела е съпруга си към напълно неизвестната дестинация с ясното съзнание, че не искат да тежат на децата. А те, децата, и без това в Германия не са толкова тясно свързани с родителите и само приемат с облекчение новината за отдалечаването им.
„Германия е хубава страна, но ако в нея мога само да оцелявам, а не да живея нормално като пенсионер, за какво ми е? Родината ми е там, където мога да живея нормално“, казва след осем години престой в България 75-годишният Валдемар, работил навремето като тираджия и касапин.
61-годишната бивша стюардеса Мария пък е привлечена от рекламата „Малко пари, високо качество на живота“. Признава, че е дошла по чисто икономически причини – в България може да запази достойноството си, дори на старини.
По Черноморието на разположение са любезни агенции за предоставяне на недвижими имоти, има и оферти за луксозни старчески домове, които са в пъти по-евтини от тези в Германия – 400 евро срещу 4000. И изборът съвсем не е трудно да се направи – дали да си бедстващ в Германия с деца, които не се интересуват от теб, или да „превземеш“ една нова страна, която при това е напълно добронамерена.
От излъчения по Втора германска телевизия ZDF филм под заглавието „Пенсионерско щастие на Златните пясъци“ стана ясно, че по официални данни регистрираните в България германски пенсионери са около 500, но неофициално са много повече. Те са готови да научат български, готови са да научат и българите на немски, ако има интерес. Гледат на всичко откъм най-добрата му страна, при положение че родната им държава на практика ги отхвърля. Деца и роднини им липсват, но от друга страна, те не биха си мръднали и пръста за тях, защото това не е в традицииите на обществото. И тогава им остава да търсят собствено решение – с новозавързани контакти с кметица и съседка, с познанства с продавача на пазара и с таксиметровия шофьор.
„В България не всичко е перфектно. Германската логика например трябва да я забравим, защото не функционира, но това не е толкова важно – нали имам всичко, от което се нуждая. А и все по-често се усмихвам“, обобщава досегашните си впечатления Мария.
Тези хора са се уредили, ще си кажат по този повод и германци, и българи, но правотата им при всички случаи ще е под въпрос – става дума за хора, които са работили цял живот и са внасяли за пенсия, но за тях като пенсионери бъдеще в Германия няма. Така стигат до държава, която не е тяхната, но става тяхна, за да запазят самочувствието си.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни