Руският опозиционер Алексей Навални бе арестуван тази сутрин в Москва, предаде Нюз.ру.

Блогърът, считан за враг номер 1 на президента Владимир Путин, сам обяви новината. И дори засне ареста си и публикува клипа в инстаграм.

 

 

Навални бил задържан, докато се готвел да замине за град Нижни Новгород. Там трябва да се състои митинг с негово участие, който кметството смята за незаконен.

"Ах, как старият Путин не иска да се озова на митинг в Нижни Новгород. Излязох, за да пътувам към гарата - задържаха ме във входа. Като на кино, приближи кола - от нея излезе полиция. Водят ме в участък на  МВР, май че в Даниловския", написа опозиционерът под видеозаписа.

По-късно той написа в туитър от участъка:

"В полицията съм. За какво са ме задържали и какви са претенциите към мен, не казват."

 

 

И малко по-късно добави:

"Това, разбира се, е нов етап. Сега ме задържат за опит да участвам в РАЗРЕШЕН митинг."

 

 

Проявата е насрочена за довечера. Опозиционерите твърдят, че тя е законна. От кметството на Нижни Новгород в началото се съгласили, но после оттеглили съгласието си.

И двете страни настояват, че са прави.

Властите пречат на кампанията

Хиляди руснаци събират предизборните прояви на опозиционния кандидат-президент Навални, съобщава сайтът на основания от него Фонд за борба с корупцията (ФБК). Очаква се опозиционният лидер да посети десетки градове в цялата страна, където да търси привърженици за президентската надпревара през 2018 г.

"Първите събрания показаха безпрецедентна подкрепа за Навални в регионите, непознати за другите руски политици, включително Владимир Путин, при чиито публични прояви (сравнително редки, за да бъдем точни) се използва административен натиск върху работниците, които зависят от заплата, за да присъстват", пише прессекретарят на Навални Кира Ярмиш.

Организираните от Навални събития срещат сериозна съпротива от страна на властите. Полицията обявява митингите за непозволени, конфискуват се рекламни материали, разпространяват се реклами с погрешни дати и часове на срещите с опозиционния лидер. Студенти и ученици са заплашвани, за да не присъстват на събитията.

Натискът от страна на властите обаче не работи, разказва Кира Ярмиш. При посещенията на Навални се събират много хора, които искат промяна в политическата система на Русия, за да се срещнат с него. В Мурманск, Омск, Владивосток и Хабаровск се провеждат шествия в подкрепа на опозиционния кандидат. В Мурманск, град с население 300 000 души, 3000 се събират на митинга - в града никога не се е случвало такова нещо, пише fbk.info.

"Размерите на митингите в подкрепа на предизборната кампания на Навални са безпрецедентни за руската политика изобщо и сигнализира за дълбока нужда от промяна в цялата страна. Политически протест с такъв мащаб в руски регионални центрове е невиждан от 1990-1991 г."

Навални обжалва присъдата си от руския съд по т.нар. дело "Кировлес", която според него цели да го спре да учасва в президентските избори. Опозиционният лидер е осъден на пет години затвор за незаконно присвояване. Според руските власти през 2009 г. той е замислял кражба на дървесина от държавната компания "Кировлес", докато е съветник на губернатора в Кировска област.

Случаят се разглежда от Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Комитетът на министрите на Съвета на Европа обяви присъдата за политически мотивирана.

Привърженици на Навални се събират във Владивосток.
Площадът в Екатеринбург едва побира желаещите да чуят опозиционния лидер.
Много младежи се събират в Хабаровск в подкрепа на Навални.