Представители на българските малцинства в Украйна са подкрепили промените в образователния закон в страната, които въвеждат правила за обучение на украински език редом с уроците по майчин език след 4-ти клас. Това съобщи БНТ, позовавайки се на информация от агенция "Укринформ".
В сградата на българското посолство в Киев вчера се е състояла кръгла маса, посветена на прилагането на член 7 от новия закон за образованието. По време на дискусията посланикът ни в Украйна Красимир Минчев е заявил, че законът носи доста по-малко промени за българското малцинство, отколкото например за унгарското или румънското, защото "училища с преподаване на български отдавна работят по правилата, които се въвеждат сега".
Присъстващите представители на българските малцинства в Одеската, Запорожката, Кировоградската и Николаевската област са заявили, че най-ефективният начин за изучаването на двата езика - майчин и украински, е в началния курс да се преподава на български, а в основните и средните училища - на украински. Именно това е идеята на новия закон, въпреки че политически първоначално у нас реакцията беше различна. Дори премиерът Бойко Борисов се беше "заканил", че ще разговаря с президента на страната Петро Порошенко заради промените.
Директорът на училището в Болградския район на Одеската област Мария Пинти е споделил вчера, че учениците в първите класове в нейното училище имат по пет часа седмично украински език, а останалите предмети се преподават на български. По думите ѝ от пети клас нататък на учениците се преподава на официалния държавен език, но имат като отделен предмет и български език.
Представител на малцинството в Запорожката област се оплакал, че там има огромен недостиг от учители, които да могат качествено да преподават български език, както и от учебници. Това е голям проблем за селските училища, където техническите средства не са съвременни.
Украинският заместник-министър на образованието Павло Хобзей е съобщил, че подготовката на учители е сред първостепенните задачи и за догодина в бюджета са предвидени 500 млн. гривни (около 16 млн. евро) за повишаване квалификацията на учители от националните малцинства.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни