869 милиона евро са изпратени на български граждани от роднини и близки, живеещи в чужбина, през 2016 г. 552 милиона евро от тях са от ЕС, а 317 милиона - от страни извън Европа, отчита Евростат.
От България пък са преведени общо 9 милиона евро като лични трансфери към чужбина - 3 милиона към ЕС, а 6 към страни извън Европа. В страната ни се получават много повече пари, отколкото се изпращат и балансът е положителен.
Евростат уточнява, че личните трансфери могат да са между български граждани, живеещи в чужбина, и семействата им, което е най-често срещано. В статистиката обаче влизат и парите, изпратени от граждани на други страни към български граждани или към техни близки, живеещи в България.
Европейските граждани са превели 30.3 милиона евро на роднини и приятели извън Европа през 2016 г. Към Евросъюза пък постъпват 9.9 милиона евро под формата на лични трансфери.
Най-много пари са изпратени от Франция - почти 10 милиарда както към жители на страни в ЕС, така и на живеещи извън общността, а постъпилите средства са едва 556 милиона. След Франция по отрицателен баланс се нареждат Великобритания, Испания и Италия. Португалия и Полша са най-големите бенефициенти на лични средства, разкриват данните на Евростат.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни