СИМОНА РУСЕВА
Карл Албрехт, най-богатият германец и основател на търговската верига “Алди”, стъпила и у нас, си отиде от този свят тихо, както и живя.
Той остави богатство от 18 милиарда евро. Както се казва, последният костюм е без джобове. Карл Албрехт обаче никога не се е изкушавал от имане. На банковата си сметка е имал “само” няколкостотин хиляди евро, твърдят запознати. Милиардите е вложил във фондация. Той живя в разкошна вила в град Есен, имаше и голф игрище, но нищо повече – нито яхти, нито самолети и замъци.
Преди 4 години, на 88 г., почина и брат му Тео Албрехт, чието богатство тогава се изчисляваше на 16 милиарда евро.
Остава обаче империята “Алди” с 10 000 филиала в Германия и зад граница с над 40 милиарда евро годишен оборот. Името идва съкратено от първите две букви на фамилията на братята Албрехт и на думата discount, означаваща "намалени цени".
Най-успешният бизнесмен в следвоенна Германия Карл Албрехт беше погребан днес в градския гробищен парк на Есен крайно скромно, както си е пожелал приживе – без почести, слова, процесии и тв камери. В обикновен гроб. В сетния му път са го изпратили само синът и дъщерята, най-близките роднини, водещи мениджъри на концерна “Алди” и приятели.
По същия начин преди 4 години от този свят си отиде и брат му Тео. При това двамата нямаше от какво да се крият, напротив! Целият им живот е пример за бизнес успех, с какъвто малцина могат да се похвалят.
След края на Втората световна война двамата братя наследяват от родителите си малко магазинче за храни и стоки от първа необходимост в Шонебек - работническия квартал на Есен. Точно оттам започва изграждането на най-мощната империя за търговия с хранителни и потребителски стоки в Германия.
Рецептата за успеха звучи просто, но всъщност става въпрос за упорит труд, стриктен контрол и гъвкавост.
Магазините на “Алди” приличат по-скоро на складове, стоките се предлагат предимно на палети. Няма нужда от блестящи витрини, така се пести от наем. Далеч по-важното е клиентите да знаят, че храните се зареждат ден за ден и така винаги са пресни, качеството е завидно, а цените – примамливи. Братята Албрехт печелят от оборота. И не дай си Боже някой доставчик да се опита да хитрува! Веднага е загърбен. А кой не иска да доставя количества, които само “Алди” може да продаде? Случаите са много, но да припомним само един.
От “Алди” поръчват опаковъчна хартия – по 100 листа в пакет. Доставчикът се справя със срокове и количества, но дълбоко се заблуждава, че може да измами. Вместо по 100, листата са по 99 в опаковка на принципа: “Кой пък ще седне да брои 100 листа?” Има кой. Доставчикът плаща солена неустойка и никога повече не зарежда “Алди”.
И никак не е случайно, че три четвърти от домакинствата в Германия пазаруват в магазини на търговската верига.
Германците обаче познават братята Карл и Тео само по име. Те не се показваха на публични места, не даваха интервюта, не държаха речи на бизнес форуми. Дори Карл Албрехт отказа да му бъде връчено най-голямото държавно отличие на ФРГ – “Федерален кръст за заслуги”.
Кое е белязало толкова скромност? Може би един тъжен личен спомен. Веднага след края на Втората световна война Карл е запознава с бъдещата си съпруга Миа. През първата мирна зима двамата се сгодяват и в бащиния дом на Карл е сложена трапеза. Съседи нахълтват и крещят: “Гладни сме!” Така това първо угощение в присъствието на гости остава последно. Карл и съпругата му имат 67-годишен щастлив брак. Тя почина миналата година след тежко заболяване.
За живота в сянка на братята има и друга причина. През 1971 г. Тео Албрехт е отвлечен. Похитителите го освобождават на 17-ия ден, след като семейството плаща колосален за времето си откуп – 7 милиона германски марки. Половината от сумата дава братът Карл. Оттогава двамата никога не се появяват на публични места.
Сега Карл и Тео са заедно в Отвъдното. На земята оставиха своя величествен паметник – империята “Алди”.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни