Кой кой е в българското европредседателство? С този текст "Политико" се опитва да запознае читателите си с българите, които според изданието ще имат важна роля по време на 6-те месеца, в които страната ни ротационно ще е начело на ЕС. 

България, една от най-новите и бедни държави членки на ЕС, е изправена пред голямо предизвикателство, тъй като започва нейното 6-месечно председателство на Съвета на ЕС. Мотото на София може да е "Съединението прави силата", но България ще трябва да се справя с преговорите за Брекзит и следващия дългосрочен бюджет на ЕС, докато се бори с вътрешнополитически проблеми - антикорупционните мерки бяха критикувани от различни посоки, доверието в политиците е ниско, а за първи път в посткомунистическата история на страната популистка партия е в правителството.

Българското правителство казва, че четирите му приоритета за президентството, което започна на 1 януари, са фокус върху бъдещето на Европа, подобряване на връзките със Западните Балкани (Ние искаме да сме балканско перзидентство, защото познаваме региона много добре", казва министърът по европредседателството Лиляна Павлова), дигиталния пазар, сигурността и стабилността - от политиката за бежанците до координацията по отбраната.

Ето за кого да се оглеждате:

Бойко Борисов, премиер: 

Борисов може да претендира за най-интересната биография сред участниците на върха на ЕС. Бившият бодигард и карате майстор Борисов два пъти е бил вече премиер, в края на 2017 г. влезе в противоречие с другите лидери от ЕС като обяви, че съюзът не може да си позволи твърд Брекзит. В първия си мандат Борисов каза, че се надява, че България ще стане част от шенгенското пространство през 2011 г., но това все още не се е случило. Той не харесва неформалните разговори между лидерите от ЕС, обикновено общува на английски чрез преводач и често може да бъде забелязан да играе със смартофона си по време на срещите на върха.

 

Мария Габриел, еврокомисар

През 2017 г. нямаше по-щастлив човек в България от Мария Габриел. Появила се като че ли от нищото - тя беше член на европейския парламент, но от по-незначителните, за да замени Кристалина Георгиева, която напусна Европейската комисия, за да започне работа в Световната банка, тя не само спечели престижния пост на еврокомисар, но нейният статус като любимка на Еврпопейската народна партия я защити от повдигането на политически и етически въпроси (въпреки че някои материали за нейното представяне не бяха добри). Късметът вероятно няма да продължи и през 2018 г. Габриел ще бъде принудена да докаже своята политическа устойчивост и да поеме неписаната роля да бъде излъсканото лице на България в Брюксел и да защити марката ЕНП. България досега не е успяла да спре въпросите за проблемите с корупцията в страната и за сегашното коалиционно управление, начело на което е членът на ЕНП Борисов, подкрепян от екстремистки партии. Като бивш вицепрезидент на партията в европарламента и съпруга на Франсоа Габриел, висш партиен функционер на EНП, Габриел е в добра позиция да тушира проблеми, които идват от София. 

 

Ева Майдел, член на Европейския парламент 

Ева Майдел, преди Ева Паунова, беше избрана за депутат в Евопрейския парламент преди да навърши 30 г. Тя е ползваща се с доверие фигура в европейската интеграция на България и е възприемана като изгряваща звезда и най-сигурният български представител в Брюксел. Тя е уважавана в кръговете на ЕС и наскоро беше избрана за президент на Европейското интернационално движение, асоциация, която лобира за федерализъм. Дигитален маниак, Майдел представлява ново поколение на космополитни българи, които са освободени от комунистическото минало на страната.

 

Димитър Цанчев, постоянният представител на България в ЕС

Бивше дете актьор  (неговият баща Цанчо Цанчев е бил филмов режисьор) и журналист, Цанчев произхожда от една от най-изявените български фамилии. Той е бивш началник на отдела за НАТО в българското външно министерство и е работил в Световната организация по интелектуална собственост, която играе важна роля при спорове за авторски права.

 

Лиляна Павлова, министър по европредседателството 

Лиляна Павлова, е министърът, който отговаря за координацията на българското председателството и и носи ентисуазирани проевропейски послания, където и да отиде. В края на 2017 г. пред "Политико" тя обясни, че нейните думи са "обединение" и "компромис". "Ние наистина сме склонни на компромис, където е необходимо. Искаме общо решение, независимо дали става дума за граничния контрол или отбранителения съюз и прилагането на PESCO (новото споразумение за военно сътрудничество)", казва Павлова.

 

Мина Андреева, заместник- говорител на Европейската комисия

Андреева, която има две гражданства - българско и германско, е заместник- говорител на Жан-Клод Юнкер. Тя е лоялен лейтенант на могъщия началник на кабинета на Юнкер Мартин Селмайер. Андреева се надява, че ще е като мост между еврократите, националните власти и медии, като ще помага да се гарантира, че страната не е претоварена от задачите си по председателството.

 

 

Валери Симеонов, вицепремиер 

Симеонов е противоречива фигура и член на "Обединените патриоти", които се класираха на трета позиция на предсрочните парламентарни избори миналия март и подкрепиха правителството. През октомври 2017 г. Симеонов беше признат за виновен за насаждане на омраза срещу ромската общност с думите "арогантни човекоподобни", както и че ромските жени имат "истинктите на улични кучки". Ако някой може да смути българското правителство по време на европредседателството, това е Симеонов.

 

Румен Радев, президент

Бившият командир на ВВС и пилот на изтребител Радев е подкрепян от опозиционната БСП и се кандидатира като де факто избраник на Русия на президентските избори през 2016 г. България е с дълга история на подкрепа на руските интереси и избирането на Радев изглеждаше, че отбелязва връщане към традицията след прозападното президентство на Росен Плевнелиев. Откакто е избран Радев показва изненадваща независимост от своите покровители и през първата седмица на януари наложи вето на антикорупционен закон, който според него не изпълнява поставените цели.

 

Георги Готев и Красен Николов, журналисти

Готев и Николов са мозъците, които стоят зад сайта BulgarianPresidency.eu, който твърди, "че помага за разбирането на тези, които са интересуват от България, от отношенията на България в ЕС и от българското европредседателство". Готев, който е дългогодишен журналист, работещ в Брюксел за Юроактив, е известен, че влиза под кожата на говорителите на еврокомисарите. Николов се е специализирал в правните теми и работи за "Медиапул".

Сергей Станишев, лидер на ПЕС

Политическите партии имат избор по време на европредседателство - да излязат заедно в защита на националните интереси и чест, или да се разкъсват помежду си като използват платформата на ЕС за вътрешнополитически цели. Левите са вън от правителството в България и не са много популярни в Европа, нивото на щедрост на Станишев към неговите политически съперници ще помогне да се определи как са виждани в огледалото за обратно виждане българското европредседателство и перспективите за бъдещето на страната в еврозоната и Шенген.

 

Почетен българин за целите на този списък е Никълъс Уайт, старши директор в консултанската компания APCO, сред чиито клиенти е и българското правителство. Уайт е ръководил брюкселското представителство на Independent Diplomat, като е съветвал Косово при постигането на независимостта и Хърватия за членството в ЕС.