Новооткрито находище на природен газ край Кипър потвърждава прогнозите за нов газов триъгълник в района, след големите газови находища край Израел и Египет.
Министърът на енергетиката на Кипър Йоргос Лакотрипис заяви, че проучвателните сондажи край южния бряг на острова - в шести блок на изключителната икономическа зона на Кипър, са дали индикации, че там има голямо находище на синьо гориво, съобщава онлайнизданието на "Катимерини".
Лакотрипис съобщи, че сондажите, провеждани от консорциум на италианската компания ENI и френската Total, са открили "издължена колона от чист природен газ", на дълбочина 3800 м под морското равнище. Геологическата структура на кладенеца е подобна на съседното голямо находище Зохр, намиращо се в териториалните води на Египет.
Енергийният министър е уточнил, че за да се определи капацитета на газовия депозит, са необходими още сондажи. По думите му, това е добър сигнал за другите компании като ExxonMobil, които имат лиценз за проучване на водите край Кипър, тъй като вече е потвърдено, че геологическата структура на района е подобна на тази в "Зохр". ENI излезе със съобщение, че откритото газово находище е обещаващо.
Находището Зохр се намира в крайбрежните води на Египет, на 190 км северно от Порт Саид и е най-голямото открито досега в Средиземно море. Надеждите са, че газ от Средиземно море може да потече по газопровода EastMed към Европа, през територията на Гърция. Това ще бъде един от начините за диверсификация на източниците и пътищата на природен газ за Стария континент.
"Зохр" беше открито през август 2015 г., а първия добив на газ от него бе осъществен през декември м.г. - рекордно кратко време за разработване на находище в такъв обем и на такава дълбочина.
Израел отдавна преговаря с Кипър, за да се установи как двете страни могат да си сътрудничат при разработването на новите газови находища в Средиземно море. Предполага се обаче, че един съвместен израелско-кипърски газопровод може да разгневи турското правителство, тъй като Анкара има претенции към част от находищата в Кипър.
На фона на трудните преговори за обединение на разделения остров строителство на газопровод от Израел през Кипър към Турция, по който по-нататък горивото да се доставя и за Европа, засега изглежда трудно осъществима.
В края на 2016 г. стана ясно, че е осигурено финансирането за разработването на находището Левиатан в израелските води на Средиземно море от инвестиционните банки HSBC и J.P Morgan. Левиатан се експлоатира от израелските Delek Drilling и Avner Oil Exploration, които разработват и другото голямо находище в териториалните води на Израел - "Тамар".
Запасите в "Левиатан" се оценяват на около 500 млрд. куб. м, а на "Тамар" - на около 300 млрд. куб. м. Израел планира да транспортира газ от полетата си към Европа - през находищата на Кипър до южна Гърция, а оттам и до Европа, която е зависима от руския газ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни