Гърция и Македония са постигнали историческо споразумение за разрешаване на десетилетния спор за името на бившата югославска република, предаде Ройтерс.
Новината обяви гръцкият премиер Алексис Ципрас на среща с президента Прокопис Павлопулос.
"Имам добра новина. Преди малко постигнахме споразумение с премиера на Бивша югославска република Македония по въпрос, който имахме наум от много години насам", каза Ципрас.
"Имаме споразумение. Щастлив съм, защото имаме добро споразумение, което покрива всички предварителни условия, поставени от гръцката страна", допълни той.
Ципрас уточни, че названието на Македония ще бъде съставно и ще съдържа географско определение. Според дипломатически източници, цитирани от Ройтерс, един от обсъжданите варианти бил Северна Македония.
Преди това Ципрас разговаря по телефона с македонския си колега Зоран Заев.
Възможно е още тази вечер да има изявления и от двете страни.
Спорът блокира усилията на малката балканска страна да се присъедини към ЕС и НАТО, чийто член е Гърция.
Атина и Скопие целят да се споразумеят преди срещата на ЕС в края на юни, макар че всяка договорка ще трябва да бъде гласувана на референдум в Македония и да получи подкрепата на депутатите в двете държави.
"Споразумението може да бъде обявено дори днес", каза тази сутрин гръцки правителствен представител, пожелал анонимност.
Засега няма коментар от Скопие.
Спорът избухна през 1991 г., когато Македония се отцепи от Югославия, като обяви независимост под името Република Македония.
В Гърция има регион Македония, който е родното място на националния герой Александър Велики. Много гърци смятат спора за опит на северните си съседи да се възползват от културното наследство на страната им.
Сред компромисните имена, предложени през годините, са Нова Македония, Вардарска Македония, Горна Македония, а съвсем отскоро - Илинденска Македония.
Повечето гръцки партии обаче отхвърлят използването на името Македония дори с описателни допълнения. Стотици хиляди гърци протестираха през февруари против всякакви компромиси.
Спорът доведе и до 19-месечно търговско ембарго срещу Македония от страна на Гърция през 90-те г. на ХХ век. То приключи с временно споразумение, според което Гърция се съгласи да признае съседката си под името Бивша югославска република Македония (БЮРМ).
В Гърция държавата е известна също като БЮРМ или като Скопие, столицата на Македония. Повечето от останалите страни я наричат Македония.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни