Преди няколко дни бе подписана т. нар. Варшавска декларация. Под нея стоят парафите на президентите на Полша, Словакия, Унгария, Румъния, България и трите балтийски държави - Естония, Латвия и Литва, както и на парламентарен представител на Чехия (т.нар. група Б9*). Последната среща на тази група бе във Варшава.
Според правилото на азбучния ред подписът на българския президент Румен Радев е на първо място. Внимателен прочит на декларацията обаче показва, че текстовете в нея противоречат на други изявления на Радев - както по време на посещението му в Москва в края на май, така и от предизборната му кампания.
Ето някои от акцентите във Варшавската декларация:
"Приветствайки нарастващото участие на съюзниците ни в региона като знак на солидарност и силна отдаденост към сигурността ни и в този контекст подчертавайки засиленото военно присъствие на Съединените щати и Канада в Европа, което препотвърждава силата на трансатлантическата връзка;
Отбелязвайки с дълбоко притеснение, че Русия продължава дестабилизиращите си действия и политики отвъд границите на НАТО, както и на територията на Алианса, заедно с продължаващото изграждане на капацитета й за нападение както в конвенционална, така и в хибридна война, и агресивното й поведение, заплашващо визията ни за единна, свободна и мирна Европа, което в основата си цели да предизвика алианса и нанесе удар на евроатлантическата сигурност;
Осъждайки факта, че напредъкът по разрешение на конфликтите в съседство остава в застой като незаконното и нелегитимно анексиране на Крим, дестабилизирането на Източна Украйна и предизвикателствата над териториалната цялост на Грузия и Република Молдова продължават;
Трябва да се отдели дължимото внимание на изграждането на съгласуван и интегриран подход за отбрана на Източния фланг, подкрепен от ефективна командна структура на НАТО в региона, подсилена от пехотно присъствие, силна въздушна отбрана и приложима стратегия за подкрепления.
Желаният резултат за диалог с Русия ще бъде постигнат, когато Москва се върне към зачитането на международното право и международните й задължения и когато отбранителният капацитет на НАТО е силен."
В България Радев никога не е говорил за дестабилизиращите действия на Русия и водената от нея хибридна война. При посещението си в Москва преди дни посланията му също бяха доста по-различни. Тогава той обяви идея за създаване на "Български поток", в който руски газ да постъпва директно на наша територия през Черно море. Той изтъкна, че България има нужда от пряка доставка на руски газ през Черно море.
"Да го наречем "Български поток". Диктуват го здравият разум и изискванията за енергийна сигурност и ефективност, и то не само спрямо България, но и спрямо Европейския съюз. Тази амбиция не се различава от мотивите на Германия да осъществи "Северен поток 2"."Никои санкции не са вечни. Санкциите носят загуби на всички страни и са неефикасен инструмент", каза президентът пред в. "Комерсант".
Едно от основните негови послания винаги е било, че трябва да поддържаме добри отношения с Москва. Ето още от интервюто му пред в. "Комерсант".
"Това е първата среща на президентите на България и Русия за десет години. Толкова дълга липса на диалог на най-високо равнище не отговаря на интересите на нашите народи, обединени от многовековни духовни и културни връзки."
"Липсата на политическа воля и смелост винаги са били компенсирани от историческата и човешката близост. Днес е важно да се възстанови доверието и да се пристъпи към конкретни действия."
"България се стреми към конструктивен и съдържателен диалог ( с Русия - б.р.). Смятам, че такова отговорно решение бе единствено възможното в тази трудна ситуация, изискваща принципно и далновидно поведение."
Особен интерес представлява абзацът от Варшавската декларация, в който се казва, че Москва трябва да се върне към междунароното право. Макар да не е споменато, повече от очевидно е, че в случая става дума за анексията на Крим. По време на предизборната си кампания обаче Радев говореше съвсем друго. Той твърдеше, че макар да има нарушение на международното право, хората в Крим имат право на самоопределение.
И дори заяви в прав текст:
"Над Крим се вее руски флаг."
Внушението бе, че срещу този факт няма какво да се направи.
Въпросът е кога е искрен президентът Радев - в София, когато събира обществена подкрепа (над 2 млн. гласа на втори тур на последните президентски избори) и към момента е с най-висок рейтинг от политиците. Или във Варшава и на други места по света, когато трябва да се придържа към международните ангажименти на България.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни