Споразумението Ципрас - Заев за името “Северна Македония” неизбежно ще предизвика напрежение у нас (а и в Скопие).
Очаквам бърза негативна реакция на руските лимонки от двете страни на Осоговската планина. И това е логично - Русия и Сърбия имат стратегически интерес Македония да не влиза в НАТО и да не е кандидат за ЕС. Нашият обаче е тъкмо обратният.
Да, “Северна Македония” има проблематично звучене за нас. Но е важно бързо и безболезнено да го признаем по няколко причини:
1. Влизането на Македония в НАТО е може би най-важният ни обозрим стратегически национален интерес;
2. Влизането на Македония в НАТО и преговорите на Скопие с ЕС са ключови предпоставки за вътрешно оцеляване на “Републиката” и съответно - съхраняване на мира на Балканите;
3. Днешните добри отношения между България и Македония са шанс рисковете да бъдат бързо и успешно пресрещнати (например по време на Илинденските чествания);
4. В Пиринска Македония “македонистките” настроения са на исторически минимум, т.е реален риск от такова движение няма поне докато България е член на ЕС;
5. Вече над четвърт век ние сме признали името Република Македония, което е по-рисково от Северна. А претенциите на Гърция за конституционни промени са в полза и на България, т.е. представляват допълнителни гаранции.
Рискът за България не е името на съседите (половината от които имат роднини в София), а вековната деятелност на сръбските и руските служби там, довела до системни антибългарски изстъпления.
Важно е правителството на България спешно да подкрепи споразумението между Гърция и Македония. И по възможност да изрази ясно неодобрение на подкрепата, която Виктор Орбан даде на позицията на ВМРО-ДПМНЕ.
* Текстът на Радан Кънев е от страницата му във фейсбук. Заглавието и подзаглавието са на редакцията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни