Евродепутатите от комисията по правни въпроси подкрепиха днес спорна директива за авторското право и единния цифров пазар.
Затегнатите правила, предложени от Еврокомисията преди две години, целят да защитят интересите на авторите на текстове, музика, снимки. Някои предложения в нея обаче предизвикаха истинска буря.
Критиците на директивата посочват като подводен камък член 13. Той предвижда онлайн платформи като YouTube, GitHub, Instagram и eBay да създадат филтри, които да следят всичко качвано от потребителите за нарушения в авторското право.
Влизането в сила на такъв закон би ограничило елементарното изпращане на картинки, mp3 файлове и др., посочват експерти.
Това е и причината за създаването на цяло движение, което да се бори срещу приемането на документа - Stop The Censorship, подкрепено от едни от най-големите организации в сферата на интернет свободата.
Асоциацията на компютърната и комуникационната индустрия (CCIA), в която членуват гиганти като Google, Facebook, eBay, Amazon и Netflix, се обяви срещу директивата. Според членовете ѝ, евродепутатите от комисията напълно са игнорирали предупрежденията на световно признати експерти като основателя на Wikipedia Джими Уелс.
"Призоваваме всички членове на Европейския парламент да застанат срещу предложението и да подкрепят балансирани правила за авторските права, които да спазват правата на потребителите онлайн", казват представители на асоциацията.
Според неправителствени организации, които проестират срещу текста, член 13 трябва да отпадне.
Директивата ще задължи държавите членки на ЕС също да гарантират, че авторите и артистите-изпълнители ще получават редовна, адекватна и достъпна информация за използването на техните произведения и изпълнения от лицата, на които са отстъпили своите права.
Ключов момент е механизмът за адаптиране на договорите. При него артистите и авторите ще имат право да поискат подходящо допълнително възнаграждение от страната, с която са сключили договор за упражняване на права, когато първоначално договореното възнаграждение е несъразмерно ниско в сравнение с последващите приходи и ползи от използването на произведенията или изпълненията.
Окончателното решение за започване на преговорите с другите европейски институции трябва да бъде взето на пленарна сесия на Европарламента в началото на юли. Тогава евродепутатите, които не са членове на комисията по правни въпроси, могат да инициират гласуване дали това да стане.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни