Споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада (СЕТА) може да катастрофира.
Италианският вицепремиер Луиджи ди Майо съобщи, че парламентарното мнозинство в страната му няма да го ратифицира.
СЕТА в момента се прилага временно, докато преминат задължителните ратификации във всички 28 държави членки.
Ако една го отхвърли, то отива в небитието.
СЕТА е най-голямата сделка за свободна търговия, която ЕС някога е сключвал.
При подписването му през януари 2017 година лидерите на ЕС и Канада обявиха, че то може да послужи за модел на бъдещи такива споразумения, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп връща протекционизма и се опитва да разруши световната система на търговски отношения.
Тази история заслужава внимание от българска гледна точка. Главните противници на СЕТА в България са президентът Румен Радев и БСП.
Лидерката на БСП Корнелия Нинова, също като Ди Майо, обяви, че страната ни няма да ратифицира СЕТА, ако БСП е на власт.
Радев поиска Конституционният съд да се произнесе за съвместимостта на споразумението с Българската конституция.
Компанията на антисетистите е шарена. Освен Тръмп тук са и левите популисти на Ди Майо, и коалиционните им партньори от крайнодясната “Лига” на италианския вътрешен министър Матео Салвини. Тук е и левичарският лидер на белгийския регион Валония Пол Манет, който сам се определя като “ляв евроскептик”.
Те всички са различни. Общото им е, че ги е страх от свободата. Включително в търговията – с различни мотиви, но с един краен резултат.
Спомнете си това, драги читатели, колчем Радев и Нинова пак се опитат да ви излъжат, че са проевропейски политици.
Не са такива. Отношението им към СЕТА е пробен камък. То ги нарежда сред най-отявлените популисти и еврофоби. По компанията ще ги познаете.
Казано още по-кратко – те са против Европа, където мнозинството от българите виждат своя национален интерес.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни