Испанското правителство поднови разговорите с каталунското регионално сепаратистко правителство след 7-годишно прекъсване, предаде АФП.
Позициите на двете страни обаче остават диаметрално противоположни въпреки този знак за разведряване.
Делегациите разговаряха близо 4 часа в централата на регионалното правителство на Каталуня в Барселона. Това стана в рамките на двустранна комисия, която не се бе събирала от 2011 г. Тя бе реактивирана с решение, взето на 10 юли на среща в Мадрид между новия испански премиер, социалиста Педро Санчес и каталунския му колега, сепаратиста Ким Тора.
"Имаше сериозни разногласия, но да можем да изразим нормално факта, че имаме големи разногласия, също е важно", изтъкна Маричел Батет - ръководителката на делегацията на испанското правителство и министърка на териториалната политика, която иначе е от каталунски произход.
И получи отговор от каталунския регионален министър по външните въпроси Ернест Марагал:
"Имаме много различни разбирания за това какво е нормално."
Според Марагал новият испански премиер не е представил какъвто и да било проект за уреждане на конфликта.
Предвидено бе заседанието на двустранната комисия да бъде посветено на финансирането и инвестирането в инфраструктура. Каталунската делегация обаче поискала да се говори най-вече за политика.
Сепаратистите в Каталуня настояват да получат правото да организират референдум за самоопределение на североизточната испанска област. Те настояват също така да бъдат освободени каталунските лидери, които са в ареста за неуспешния опит за отцепване на региона през октомври 2017 г.
Испанското социалистическо правителство, подобно на предишния консервативен кабинет, обаче смята, че конституцията не разрешава такова допитване и отказва да се намеси в работата на съдебната власт. Но то се надява да постигне ново споразумение за отношенията с Каталуня.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни