Постоянното излагане на замърсяване от въздуха уврежда когнитивните способности, сочи ново изследване, съобщава Би Би Си.
Негативното влияние се увеличава с напредването на възрастта, като засяга най-силно слабообразованите мъже.
В продължение на четири години математическите и вербални умения на 20 хил. души в Китай са били изследвани в мащабно американо-китайско проучване.
Според учените резултатите от него са релевантни за цял свят, тъй като над 80 на сто от градското население на планетата диша замърсен въздух.
Изследването е основано на измерванията на замърсяването на въздуха с азотен диоксид, серен диоксид и частици по-малки от 10 микрометра в диаметър. Не е ясно обаче кой от тези замърсители какъв принос има за вредните последици върху когнитивните способности на хората.
Според данни на Световната здравна организация замърсяването на въздуха, описвано често като невидимия убиец, причинява около 7 млн. преждевременни смъртни случая годишно в световен мащаб.
"Предоставяме доказателства, че замърсяването на въздуха оказва негативно влияние върху вербалните умения, особено с напредването на възрастта, и то при мъже, които са по-слабо образовани", се казва в изводите от изследването, публикувани в понеделник в бюлетина на Националната академия на науките.
Замърсяването увеличава риска от дегенеративни заболявания като алцхаймер и други форми на деменция, предполагат учените.
"Дишането на силно замърсен въздух може да доведе до това всеки човек да се върне в степента на образованието си с една година... което е твърде много", обяснява един от съавторите на проучването Си Чен от Училището на Йейл за обществено здраве пред "Гардиън".
Изследвани са хора от двата пола, на над 10-годишна възраст, в периода между 2010 и 2014 г., като са им задавани 24 стандартизирани математически въпроса и 34 въпроса за познаване на думи.
Предишно изследване стигна до извода, че замърсяването на въздуха влияе негативно върху когнитивните способности на студентите.
"Това най-ново проучване допълва предишното", обяснява Дерик Хо от Политехническия университет на Хонконг, който изследва влиянието на екстремни метеорологични събития като мъглата.
Новото в това изследване е, че то се фокусира върху Китай и че е много детайлизирано за разлика от много други, обяснява той пред Би Би Си.
Смята се, че много от замърсителите на въздуха директно увреждат мозъка по различни начини, някои могат и да имат влияние върху психиката и увеличават риска от депресии.
Малко факти от СЗО
- средно близо 7 млн. души умират всяка година в резултат на силно замърсен въздух
- 91 на сто от населението на света живее на места, където замърсяването на въздуха превишава нормите на СЗО
- 14 индийски града са сред топ 20 на местата по света с най-замърсен въздух, начело на тази мрачна класация е Канпур
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни