Нападение срещу сирийската провинция Идлиб, последния бастион на бунтовниците, би се превърнало в клане, а предстоящата среща на върха в Техеран между Иран, Русия и Турция, не би постигнала положителни резултати. Това заяви снощи турският президент Реджеп Тайип Ердоган пред в. "Хюриет", цитиран от Ройтерс. 
Русия, която е съюзник на сирийския президент Башар Асад, възобнови въздушните удари срещу бунтовниците в Идлиб след седмици на авиобомбардировки и обстрел от проправителствените сили, което изглежда е прелюдия към пълномащабна офанзива срещу последния голям бунтовнически анклав. 

"Ситуацията в Идлиб е жизненоважна за Турция. Там тече безмилостен процес...да не дава Бог, ако тази зона бъде обсипана с ракети, ще настъпи голямо клане", е казал Ердоган, цитиран от изданието. 

Операция на сирийските сили в Идлиб може да доведе до хуманитарна катастрофа, подчертава той. 
Турция, която подкрепи някои бунтовници срещу режима на Асад, се надява срещата в Техеран по-късно тази седмица да доведе до положителен изход. 

"Ще доведем този въпрос до положителен резултат със срещата в Техеран, която е продължение на (срещата в) Астана. Надявам се, че е успеем да предотвратим екстремизма на сирийското правителство в този регион", заявява турският президент. 

Срещата в Техеран ще бъде третата в тристранен формат за разрешаване на сирийската криза, припомня ТАСС. 

Говорейки пред медиите в самолета на връщане от официално посещение в Киргизстан, Ердоган е посочил също така, че пътната карта за северния сирийски град Манбидж, договорена между Вашингтон и Анкара през юни, не напредва със същия темп, според "Хюриет".
Пътната карта предвижда американските и турски сили да патрулират съвместно в града, за да прочистят района от кюрдски части. 
Заплахите на Вашингтон срещу Анкара заради ареста на американския пастор Андрю Брънсън не отговарят на принципите на алианса между САЩ и Турция, е допълнил Ердоган, според в. "Сабах". 
Не можем да изпълним искания, когато те излизат извън рамките на юридическия процес. Турция е страна, в която господства върховенството на закона и всичко ще се прави според закона, отбелязал той. 
Ердоган е изразил също така надежда скоро да бъдат подобрени отношенията с редица европейски страни, включително с Германия. 
Отношенията между Берлин и Анкара през последните години охладняха поради редица причини, най-вече заради задържането в Турция на германски граждани, основно журналисти и правозащитници, припомня ТАСС. 
В края на септември се очаква Ердоган да направи официално посещение в Германия. 

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео и министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу са обсъдили днес конфликта в Сирия и задържането на американския пастор Андрю Брънсън, съобщи Държавният департамент в изявление. 
Топ дипломатите са се съгласили в телефонен разговор, че военна операция на сирийската армия в провинция Идлиб би била "неприемлива, безразсъдна ескалация на конфликта", посочи говорител на американското ведомство.
Помпео и Чавушоглу са се договорили също да продължат разговорите за разрешаване на проблема със задържането на Брънсън.

Сирия може да избегне най-кръвопролитната си битка до момента, ако президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган спешно разговарят помежду си за уреждане на ситуацията в контролираната от бунтовниците провинция Идлиб, заяви днес специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура, цитиран от Ройтерс.
Де Мистура каза, че продължаващите разговори между Русия и Турция имат ключово значение за избягване на нападение срещу Идлиб, но съобщенията за шест въздушни удара днес навеждат на мисълта, че преговорите в Анкара не вървят добре.

Според медийни информации сирийското правителство може да изчака до 10 септември, преди да предприеме атака, което прави планираната за петък среща в Техеран "решаваща". Де Мистура обаче призова Путин и Ердоган да разговарят по телефона преди това и каза, че "времето е от съществено значение".

Израелски самолети вчера са изстреляли ракети по ирански военни позиции в Западна Сирия, съобщи Сирийският център за наблюдение правата на човека, цитиран от Франс прес.
Иран помага на сирийския президент Башар Асад във войната му срещу бунтовниците и джихадистите.
Ракетите са ударили цели в района на Баниас, провинция Тартус, и Уади ал Уюн в провинция Хама. Нанесени са материални щети.
Сирийската държавна агенция САНА съобщи, че при ударите е убит един човек, а четирима са ранени и цитира военен източник, според когото са ударени сирийски военни цели, а не ирански. Според САНА са били изстреляни пет израелски ракети, но всичките са били прехванати от сирийската ПВО.
Пожелал анонимност израелски военен представител заяви, че израелските въоръжени сили са нанесли 202 удара с общо около 800 ракети и бомби по военни обекти в съседна Сирия през последните 18 месеца, главно по ирански цели. 

САЩ предупредиха, че ще реагират бързо, ако сирийският режим използва химически оръжия, особено в провинция Идлиб, която е последната под бунтовнически контрол, предадоха Франс прес и ДПА.

"Нека бъдем ясни, нашата позиция остава твърда и неизменна: ако президентът Башар Асад реши отново да използва химически оръжия, САЩ и съюзниците им ще отвърнат по бърз и подходящ начин", се казва в изявление на Белия дом.

В провинция Идлиб "милиони невинни цивилни са застрашени от нападение на режима на Асад с подкрепата на Русия и Иран", добави Белият дом.
Още вчера президентът Доналд Тръмп предупреди Сирия, Русия и Иран да не извършват настъпление в Идлиб.

"Президентът на Сирия Башар Асад не трябва да напада безразсъдно провинция Идлиб. Руснаците и иранците биха извършили тежка хуманитарна грешка, ако участват в тази потенциална човешка трагедия. Може да бъдат убити стотици хиляди души. Да не допуснем това да се случи!", написа Тръмп в Туитър.

В края на август Русия обвини сирийските бунтовници, че подготвят химическа атака в провинция Идлиб, за която после да обвинят режима в Дамаск, отбелязва