Има риск след седмица - идния вторник, държавата да остане без прогноза за времето и да спрат системите за ранно предупреждение за евентуални бедствия, причинени от времето. Причината - Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) е без ръководство, до момента работи по инерция, но това рано или късно ще спре.
Предупреждението отправи проф. Христомир Брънзов - бившият вече директор на института, пред бТВ. Проф. Брънзов бе изненадващо осводобен от поста преди седмица, когато в Министерския съвет се взе решение да се върви към изваждане на НИМХ от БАН - настояване на учените, които отговарят за прогнозите за времето, изразено неколкократно и с протести. Причината - ръководството на БАН и начинът, по който разпределя бюджета на академията. В резултат на това НИМХ е системно недофинансиран.
„В момента институтът работи по инерция. Тази инерция рано или късно ще спре, най-вероятно следващия вторник. Ще спре прогнозата за времето, ще спрат системите за ранно предупреждение. В момента не можем да си платим ток, комуникация, хората не получават заплати, не можем да платим доставки, защото няма кой да подпише документите”, поясни проф. Брънзов.
Той уточни, че бюджет има, тъй като от Министерството на образованието и науката (желания приемник на НИМХ - б.р.) са превели един транш, достатъчен до края на този месец на НИМХ, но няма кой да ръководи институцията.
„Не знам защо ме освободиха, трябва да питате БАН. В заповедта за освобождаване няма мотиви. От медиите разбрах, че било заради уронване престижа на институцията”, коментира Брънзов.
По думите му позицията директор на НИМХ се заема на ротационен принцип, като се обявява конкурс. Срокът за подаване на документи обаче изтекъл на 4 септември тази година и никой не е подал документи за директор.
„Според мен им трябва по-удобен директор в процеса на разделяне на НИМХ от БАН, след като се дели имущество, активи – аз така си го обяснявам. По-удобен директор за по-лесни преговори”, каза още ученият.
Преди ден се проведе общото събрание на БАН, на което трябваше да се реши казусът с извеждането на НИМХ от академията. Взе се обаче решение част от института да остане в БАН, но не е ясно в какъв състав.
„Чух, че 94% от НИМХ излизат, а 6% остават. 6% бяха въздържали се. След събитията, които се случиха, особено след отстраняването ми като директор БАН показа, че автономията на институтите е само на хартия. Почти съм убеден, че тези 6% от колегите въобще не се колебаят и ще си тръгнат с института”, коментира още Брънзов и обяви, че "в ръководството на БАН има чувство за непогрешимост”.
По думите му настоящата процедура по отделяне на БАН е измислена по такъв начин, че да се протака във времето:
„Това ще продължи най-малко до края на годината. Предвижданията ми са, че ще се опитат да продължи и следващата година, когато отделянето на НИМХ от БАН ще стане безпредметно. Тогава ще бъде приет бюджетът за догодина и ако в него НИМХ е в БАН - никой няма да прекроява бюджета заради нас.”
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни