Как гласуваха българските евродепутати решението, което Европейският парламент взе днес за Унгария - да се стартира процедура, която може да отнеме гласа на страната ЕС? Подкрепящите премиера Виктор Орбан са мнозинство - 8 евродепутати. Петима от българите гласуваха с мнозинството в Европейския парламент - тоест "против" Орбан и "за" взимането на мерки срещу начина му на управление.
"За" доклада на холандската евродепутатка Юдит Сарджентини, който препоръча тежката санкция срещу Унгария, са гласували единствено Светослав Малинов ("Демократична България"/Европейска народна партия), Филиз Хюсменова, Илхан Кючюк и Искра Михайлова (ДПС/Съюз на либералите и демократите в Европа) и Сергей Станишев (БСП/Партия на европйските социалисти).
Против доклада и в защита на правителството на Виктор Орбан са гласували 8 души. Това са Николай Бареков и Ангел Джамбазки от Групата на европейските консерватори и реформатори, Асим Адемов, Андрей Ковачев, Андрей Новаков, Емил Радев и Владимир Уручев от ГЕРБ/ЕНП, както и Момчил Неков от ПЕС.
Въздържала се е единствено Ева Майдел от ГЕРБ/ЕНП.
Така съотношението на българските представители от ЕНП е 5:1 в полза на поддръжниците на Орбан.
Още преди два дни Светослав Малинов се зарече пред Клуб Z, че ще подкрепи доклада на Юдит Сарджентини. И спази обещанието си.
Андрей Ковачев пък заяви, че мнението му е почти същото като на Манфред Вебер – председател на парламентарната група на ЕНП, който миналата седмица обяви кандидатурата си за бъдещ шеф на Еврокомисията. Ковачев е негов заместник.
„Не приемаме никакви компромиси с основни демократични ценности“, каза тогава българският представител.
Но допълни, че „когато става дума за миграция, ние разбираме, че има необходимост да се пазят външните граници на ЕС“.
Самият Манфред Вебер спази своето обещание и подкрепи доклада срещу правителството на Орбан. Както и мнозинството от депутатите от ЕНП и противно на гласуването на представителите на ГЕРБ. В България депутатът от ГЕРБ Тома Биков дори поздрави евродепутатите от партията, че са подкрепили Унгария. И обяви, че "битката за Европа тепърва започва".
Не се състоя очакваното голямо разцепление в ЕНП по въпроса за активирането на член 7 срещу Унгария. 118 депутати от първата сила в Европарламента подкрепиха доклада. Двойно по-малко – 58, бяха против. Въздържаха се 28.
Разцеплението се очакваше поради опасенията, че партията ФИДЕС на Орбан може да бъде изключена от редовете на ЕНП. И в такъв случай европейските десни биха загубили доста гласове на изборите за Европарламент през май 2019 г.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни