След 18 години като главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк, Левон Хампарцумян го напуска от 1 май 2019 г. Надзорният съвет на най-голямата по активи българска банка е одобрил Теодора Петкова да поеме позициите на председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор. И БНБ като регулатор също трябва да одобри решението.
Според съобщението на Уникредит Булбанк, Петкова и Хампарцумян ще работят заедно в името на плавен преход към новото управление. Левон Хампарцумян остава ангажиран с банката и ще поеме надзорни функции, става ясно от прессъобщението. В него също така се цитира директорът за Централна и Източна Европа на Уникредит Каро Вивалди, който казва: "Левон Хампарцумян е доказан визионер в българския банков сектор".
Хампарцумян - от приватизация към банки
64-годишният Левон Хампарцумян е едно от известните лица в България. Банкерът, който е завършил ВХТИ-София, е работил като директор в "Купърс и Лайбранд", в "ПрайсуотърхаусКупърс", в "Ърнст енд Янг АФА". Той беше и почетен консул на Канада у нас от 1997 г. до влизането му във властта - в кабинета "Костов" беше заместник-министър на икономиката с ресор приватизация. По това време сключи няколко важни сделки - за "Бороспорт", продадено на РМД "Самоков Боровец 21", и за "Пампорово", което спечели "Турист инвест".
След като Агенцията за приватизация пое големите сделки, тя бе оглавена от Хампарцумян през 2000 г. Година по-късно, след приватизацията на Булбанк - външнотърговската банка на България, през която минаваха обслужванията на външния дълг, той стана главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на УниКредит Булбанк.
Продажбата на Булбанк приключва през октомври 2000 г. - 360 млн. евро за 98% от капитала й. Държавата се отказва и от над 152 млн. лева дивидент.
UniCredito Italiano SpA придобива 93% от капитала, а Allianz AG - 5 на сто.
През 2000 г. Булбанк продава своите участия в Корпоративна търговска банка (99.9%), Обединена българска банка (35%) и HypoVereinsbank Bulgaria (49%). Тогавашният шеф на Булбанк Чавдар Кънчев критикува приватизацията ѝ, като заяви публично, че собственият капитал на трезора е 650 млн. лева, а купувачът предлага цена само със 7.5% над това.
Към средата на 2018 г. със своите над един милион клиенти УниКредит Булбанк е на първо място на българския пазар по активи (близо 20 млрд. лева), депозити (над 15 млрд. лева), кредити (близо 12 млрд.лв). УниКредит Булбанк е "Най-добра банка в България" според международните издания Euromoney и Global Finance. Банката е част от УниКредит, чиято ясна и дългосрочна стратегия е да бъде успешна паневропейска търговска банка. УниКредит обслужва 26 милиона клиенти в Западна, Централна и Източна Европа. Групата има силен местен и международен опит, който споделя със своите клиенти чрез водещи банки на 14 основни пазара в Европа: Италия, Германия, Австрия, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Румъния, Словакия и Турция. Чрез международната си мрежа, УниКредит обслужва клиенти в още 18 страни по целия свят.
Необслужвани кредити - и турски проблеми
В края на септември компанията за изкупуване на задължения в България - Агенция за събиране на вземания ЕАД (АСВ), част от норвежката B2Holding ASA, придоби портфейл с необслужвани кредити с номинална стойност от близо 250 млн. евро от Уникредит Булбанк. Това е най-големият портфейл с просрочени кредити, изкупуван някога в банковия сектор в България. За последните 2 години това е трета сделка между колектора и Уникредит Булбанк. Предишните две бяха за 93 млн. евро и 84 млн. евро.
В същото време заради обезценката на турската лира, няколко големи европейски банки, сред които и Unicredit, които са публични компании, станаха обект на специално наблюдение, стана ясно през август т. г. Това са големите банки BBVA, BNP Paribas и Unicredit, съобщи The Financial Times.
Според данните на Банката за международни разплащания най-високият риск е за големите испански банки, отпуснали около 83 млрд. долара, докато банки от Франция и Италия са отпуснали кредити за съответно 38 и 17 млрд. долара.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни