Арестите в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) са естествено продължение на цялата политика на агенцията през годините на издаването на задгранични паспорти и придобиване на българско гражданство. Това каза пред бТВ бившият зам.-министър на правосъдието в кабинета "Орешарски" Илия Ангелов. Докато е на поста, той оглавява Съвета за българско гражданство, в който участват 9 институтии и разглежда документите на кандидатите за гражданство. 

 
Ангелов разказа, че още през 2014 г. в позицията си на зам.-министър подава сигнал до прокуратурата за нередности в ДАБЧ. Причината - след като оглавявва Съвета по българско гражданство, забелязва съществен ръст на броя на издадени укази за български граждани. Имало и пропуски в документацията.

„През 2001 г. са издадени общо 940 указа, през 2009 г.стават 8911, 2010 г. – 14 828, 2011 г. – 18 319, 2012 г. – 17 000, и 2013 г. падат на 7701”, изброи бившият зам.-министър - „Наред с молбите, които представяха кандидатстващите за българско гражданство, те трябваше да представят и документ, удостоверяващ български произход. Този документ се издава от Държавната агенция за българите в чужбина, но има условие, че това трябва да е подкрепено с факти и обстоятелства, тоест това българско гражданство трябваше да се докаже. От ДАБЧ  обаче представяха само акт за раждане и нотариално заверена декларация за българско самосъзнание”.

Ангелов отбеляза, че в спора между вицепремиера и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов и Катя Матева, бивш служител в Министерството на правосъдието, изпращала сигнали до ДАНС и прокуратурата, е на страната на Матева. ВМРО са в окото на бюрята в момента, след като властите арестуваха настоящия председател на ДАБЧ Петър Харалампиев и негови служители заради корупция, свързана с издаването на документи за българско гражданство. Арести имаше и в Сърбия. 

Според Ангелов не са верни обвиненията, които Каракачанов хвърля върху Матева, че еднолично е прекратявала преписки и е спирала документация за българско гражданство.

„Съветът по българско гражданство взема решение с оглед на предоставената документация дали всичко е редно или нередно. Ако всичко е точно, приема положителни стъпки за информиране на президентството за издаване на указ”, уточни бившият зам.-министър.

По думите му спорът се задълбочава, а скандалът надхвърля българските граници: „В четвъртък в Сърбия за арестувани четирима души, които са обвинени в организирана престъпна група за издаване на удостоверения за български произход, двама от които са българи. От тук нататък коментарът е излишен, всеки да получи заслуженото си след компетентното разследване на органите”, заяви Ангелов.