Европейският съюз да спре проекта „Северен поток 2“ и да приеме общоевропейски закон „Магнитски“.
Това бяха част от предложенията, съдържащи се в проектодоклада на латвийската евродепутатка Сандра Калниете (ЕНП). Той бе огласен в Комисията по външни работи към Европарламента и подкрепен от други депутати. Крайният срок за поправки в него е 10 януари.
В момента отношенията между ЕС и Русия са силно влошени, изтъкна Калниете. Причините са много, като сред последните поводи са инцидентите в района на Азовско море.
Латвийската евродепутатка излезе със следните предложения:
• Да се преустанови действието на и без това остарялото споразумение между ЕС и Русия за партньорство и сътрудничество;
• ЕС да бъде готов да наложи нови целеви санкции срещу отделни лица;
• ЕС да приеме общоевропейски "Закон Магнитски“, който да забранява издаването на визи за целия ЕС и да предвижда замразяването на активи на лица, замесени в груби нарушения на човешките права;
• Да бъде спрян проектът „Северен поток 2“, който не е в съответствие с енергийната политика на ЕС и на стратегията на външната политика и сигурността;
• Страните членки на Съюза да прекратят програмите си за издаването на паспорти и т. нар. златни визи;
• Повече стратегически комуникации на руски език от страна на ЕС с цел насърчаване и защита на европейските ценности и политика.
В същото време обаче Сандра Калниете е убедена, че трябва да продължи прилагането на петте принципа на отношения с Русия, одобрени от Съвета по външни работи през 2016 г. Особено важен е този за избирателен ангажимент в съвместното преодоляване на глобални предизвикателства като климатичните промени, неразпространението на оръжия за унищожаване, борбата с тероризма и други сфери.
„Насърчаваме консултации с Русия с цел предотвратяване на конфликти между военни и цивилни въздухоплавателни съдове“, изтъкна евродепутатката.
Но допълни, че не става дума за създаване на сътрудничество в момента, защото сега няма поле за важни инициативи в тази сфера.
„Това обаче не означава, че трябва да се оттеглим изцяло. ЕС трябва да подкрепя контактите между обикновените хора, академичния и студентския обмен, правозащитниците, независимите медии, разследващите журналисти. Трябва да си дадем сметка за трудните реалности. В момента ЕС участва в борбата между два вида ценности – основаната върху законността демокрация и авторитаризма", продължи латвийската представителка.
Изказалите се след това евродепутати подкрепиха доклада на Сандра Калниете.
Финландката Лииса Яаконсаари от Прогресивния съюз на социалистите и демократите смята, че сътрудничеството между ЕС и Русия трябва да продължи в сферите, в които все още съществува. Става дума за „Северно измерение“ - съвместната политика на ЕС, Норвегия, Исландия и Русия за сътрудничество в Северна Европа, трансграничното сътрудничество, взаимодействието в рамките на Съвета на Баренцовия/Евроарктическия регион (СБЕР), както и в съвместните усилия за спасяване на ядреното споразумение с Иран.
Според Яаконсаари за деескалацията са особено важни контактите с руските депутати. И двете страни трябва да премахнат пречките, за да започнат да се провеждат отново срещите на интерпарламентарната делегация „ЕС - Русия“.
„Неприемливо е заблуждаването на общественото мнение чрез фалшива информация. За съжаление сме изправени пред това в някои страни в самия ЕС като Унгария“, отбеляза Яаконсаари.
Литовецът Петрас Аущревичюс от Алианса на либералите и демократите в Европа е на мнение, че Русия се противопоставя на всичко, което ЕС прави в рамките на диалога, основан на върховенството на закона и добросъседството.
„С дезинформацията Москва води открита война срещу европейските ценности и обективната информация. Ние трябва винаги да сме или да се опитваме да бъдем една стъпка напред“, каза той.
„Това название има много специално значение. Законът носи името на човек, убит заради борбата си срещу корупцията в Русия“, изтъкна литовският евродепутат.
И допълни, че за ЕС може да послужи като добър пример фактът, че този закон вече е приет от 4 европейски страни – Великобритания, Литва, Латвия и Естония.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни