Заради агресията си в Украйна Русия вече не е стратегически партньор на ЕС.
Това заявява в интервю за в. "Кориере дела сера" новоизбраният Върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини.
"Тези партньорски отношения вече ги няма", изтъква тя.
Според нея действията на Русия по отношение на Украйна са в разрез с предишните договорености, обявени след преговорите в Женева, Нормандия и Берлин.
"Путин никога не е уважавал и не е желаел да изпълни ангажиментите си. Той не искаше промени, защото подкрепяше сепаратистите, особено в ситуацията с малайзийския самолет. Разстоянието между ангажиментите и конкретното поведение сега е огромно", казва Могерини, която в момента е външен министър на Италия.
Тя допълни, че ЕС и в бъдеще ще налага санкции срещу Русия, тъй като не вижда други алтернативи.
"Това е единственият възможен инструмент при тази политика", смята новият първи дипломат на Брюксел.
Могерини е убедена, че днес всяка страна трябва самостоятелно да избира своето европейско бъдеще, независимо дали това се харесва не на Русия и че може да навреди на интересите й. Отношенията между Москва и Брюксел са били градени на този принцип. Кремъл обаче го наруши.
Според Могерини със забраната за внос на продукти от ЕС Русия удря преди всичко собствените си граждани.