"Малките" и "големите" в петролния бизнес, както и браншовете, свързани със зареждане на тежкотоварна техника, са на път да се разберат по спорния и определян като "лобистки" закон за горивата и той да влезе в сила веднага, твърди министърът на икономиката Емил Караниколов.
Днес премиерът Бойко Борисов, заместникът му Томислав Дончев и Караниколов, се срещнаха в Министерския съвет с представители на Българската петролна и газова асоциация, която се председателства от директора на "Лукойл" Валентин Златев. На срещата присъства и самият Златев. Тя бе поискана лично от него - и получена.
Изявлението си Караниколов направи след срещата, като в момента се чака каква е позицията и на малките производители.
Поводът за нея бе предложението на правителството, което бе възприето и от парламента на първо четене, спорният Закон за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, каквото е пълното наименование на т.нар. закон за горивата, да влезе в сила с половингодишна отсрочка.
Законът бе приет миналото лято, като бе съпътстван от протести на малките търговци, определян като "лобистки", в т. ч. от тогавашния вицепремиер Валери Симеонов, като за него се твърдеше, че е написан от големите производители, за да обслужи интересите им. Причината за недоволството бяха високите критерии към бранша, като уставен капитал от поне 20 000 лева за малките търговци и 3 милиона лева за собствениците на складове, банкови обезпечения и пр. На съпътстващия бранш - строителен, минно-геоложки и др. бе вменено, че трябва да зарежда техниката си само от бензиностанции - а не както е сега - на мястото на строителната площадка или на концесионния обект.
Текстовете трябва да влязат в сила след броени дни - на 28 януари, но заради протестите на малките производители, настояването на двете големи работодателски организации КРИБ и АИКБ, както и на строителната камара и на минно-геоложката, правителството се съгласи на нова шестмесечна отсрочка - до 1 юли. Срещу това възразиха "големите" в бранша - петролната асоциация на Златев, подкрепени от Българската стопанска камара.
Така се стигна до днешната среща на "Дондуков" 1, като междувременно, в сряда 23-и, депутатите приеха на първо четене отлагането на закона и си дадоха три дни време за внасяне на предложения между двете четения, за да успеят да редактират спорните текстове преди 28-и. Още вчера бяха внесени две предложения за изменения - на депутати от БСП и ДПС, които отразяват исканията на строителната и на минно-геоложката камари, но не и напълно тези на малките търговци.
Това е дало увереност на министъра на икономиката, че браншовете ще се разберат помежду си още в рамките на следващите дни и можело да не се наложи шестмесечна отсрочка.
"Чисто технологичен е въпросът кога ще влезе в сила този закон - дали след шест месеца, на 28 януари, или от обнародването му в Държавен вестник", посочи днес икономическият министър.
Именно такова е искането на "големите" в петролния бизнес - законът да влезе в сила веднага, без отсрочка.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни