Полското правителство обедини усилията си със Съединените щати за съвместно домакинство на международна конференция за Близкия изток, надявайки се да засили връзките си с Вашингтон в стремежа си да получи по-голяма защита от Русия, пише Ванеса Гера, Асошиейтед прес
Но други дългогодишни отношения са поставени на изпитание. Иранското правителство, което разглежда конференцията като враждебен акт, предупреждава, че ще има последствия за Полша. Някои политически наблюдатели се опасяват също, че полското правителство рискува по-голяма изолация в Европа със заемането на позицията на Вашингтон по въпрос, по който ключовите европейски сили силно се противопоставят на политиките на американския президент Доналд Тръмп.
"Това, което ме притеснява е, че полското правителство слага почти всичките си яйца в кошницата на Тръмп. Дори не в американската кошница, а в кошницата на Тръмп. Това да се заложи само на Тръмп е доста хазартен ход", казва Пьотър Бурас, директор на офиса във Варшава на Европейския съвет за външни отношения. "Всичко това е за сметка на отношенията с партньорите от ЕС и дори за сметка на единството на НАТО."
Ръководителката на външната политика на ЕС Федерика Могерини и външните министри на ключови европейски сили, включително Русия, няма да участват в "Министерската среща за насърчаване на бъдещето на мира и сигурността в Близкия изток", която ще се проведе в сряда и четвъртък във Варшава. Домакините са американският държавен секретар Майк Помпео и полският външен министър Яцек Чапутович. Други високопоставени участници са вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс и израелският премиер Бенямин Нетаняху.
Проявата е организирана в момент, когато Полша лобира САЩ за база на САЩ на нейна територия, в допълнение към ротационното разполагане на сили на НАТО и към по-големия брой военни учения на източния фланг на алианса след намесата на Русия в Украйна през 2014 г.
Полските лидери, в идеалния случай, биха искали постоянна американска база и заявиха, че тя може да бъде наречена "Форт Тръмп", макар че други варианти се разглеждат като по-реалистични, включително увеличаване на числеността на военнослужещите във вече съществуващите ротации. Пентагонът проучва възможностите и се очаква да изложи своята оценка в доклад през март. Одобрението на всяко ново разполагане зависи от Конгреса.
Чапутович каза миналата седмица, че Полша се е съгласила да бъде домакин на конференцията, защото иска да "покаже на света, че поляците активни в гарантирането на мира и стабилността".
"Надявам се, че това ще доведе до увеличаване на доверието между нашите страни, както и до по-засилено присъствие на САЩ в Полша", добави той.
Правителството на Полша от известно време казва, че би искало да поеме ролята на посредник между САЩ и ЕС по въпроса за Иран.
Съобщава се, че полските служители са били хванати неподготвени, когато Помпейо е обявил по време на посещение в Кайро през януари, че конференцията ще се състои във Варшава и ще бъде важен елемент от усилията да се гарантира, че Иран няма да оказва дестабилизиращо влияние.
Преди това Полша е информирала Иран за плановете си да бъде домакин на срещата, а Техеран не е изказал протест, тъй като не е смятал проявата за заплаха. Това написа в петък уважаваният ежедневник "Жечпосполита".
"Помпео съсипа всичко", е цитиран да казва в статията иранският посланик в Полша Масуд Едриси Керманшахи.
Това няма да е първият път, когато Полша търпи негативни последици от оказването на помощ на Съединените щати. Когато Полша и други страни от Централна Европа подкрепиха правителството на Джордж У. Буш през 2003 г. по време на подготовката на войната в Ирак, се отвори огромна пропаст между европейските държави. На централноевропейските страни бе лепнато прозвището "Новата Европа", като контрапункт на "Старата Европа", т.е. държавите от западната част на континента, които се противопоставиха на войната.
Полските лидери също така си навлякоха критики и предизвикаха полемика, когато, години по-късно, се разбра, че са се съгласили да приемат на територията на страната таен обект на ЦРУ, където са били държани заподозрени в тероризъм и са били подложени на изтезания. Този обект е започнал да функционира някъде от 2002-03 г.
Радек Шикорски, бивш външен министър на Полша, който в миналото критикуваше, според израза му, "полското подчинение" на САЩ, заяви, че конференцията може да укрепи полско-американския съюз, но и да остави Полша дипломатически изолирана в ЕС.Според него Тръмп иска да използва Полша, за да разбие ЕС, защото смята, че блокът е основната икономическа заплаха за САЩ.
"В този смисъл американските политики са малко като руските", каза Шикорски.
Това не е позиция, с която всички експерти са съгласни.
"Може и такъв да е ефектът, но не мисля, че е такова намерението", каза Войчех Пшибилски, редактор на списание "Вишеград инсайт", което се фокусира върху Централна Европа.
Той каза, че полската управляваща от 2016 г. партия се опитва да използва близките си връзки с Вашингтон, за да стане посредник между САЩ и ЕС в решаването на конфликти в ЕС.
Но засега това не е станало, отчасти защото позицията на Полша е пострадала от въпроси, свързани с върховенството на закона, и "защото конфронтационният подход на Доналд Тръмп прави за европейските лидери още по-трудно" да приемат такова посредничество.
БТА
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни