Посланиците на страните членки на ЕС са гласували тайно за техния фаворит за поста на първия в историята главен прокурор на Съюза.
Изненадващо най-много гласове събрал французинът Жан-Франсоа Бонер, пише „Политико“, като цитира трима дипломати.
При това след гласуването се наложило да бъде направена втора класация – толкова оспорван бил вотът. Така Бонер получил 50 точки, а бившата шефка на румънската антикорупционна служба Лаура Кьовеши (считана досега за абсолютен фаворит) и Ритер – по 29.
Бъдещият главен европейски прокурор ще може да обвинява хора за неправомерно използване на пари от еврофондове пред националните съдилища във всяка една от 22-те държави, участващи в проекта за засилено сътрудничество. Единствените от ЕС, които не участват, са Великобритания, Ирландия, Унгария, Полша, Швеция и Дания.
Финалният списък с трима кандидати от общо 20-ина бе изготвен от жури, оглавявано от висшата австрийска съдийка Улрике Хаберл-Шварц. Според „Политико“ фаворит на журито била Лаура Кодруца Кьовеши. Като мотив били изтъкнати постиженията й именно като началник на антикорупционната прокуратура (ДНА) в Румъния.
Интересното е, че управниците на Румъния, която в момента е председател на ЕС, са против кандидатурата на Кьовеши. И дори правосъдният министър Тудорел Тоадер разпрати писмо до колегите си в другите страни членки, в които вини прокурорката в злоупотреба с власт.
Вчера обаче процедурата с гласуването на посланиците не била ръководена от румънския представител, твърди „Политико“. Той доброволно отстъпил това задължение на колегата си от Финландия, която ще председателства ЕС през втората половина на годината.
Сега е ред на Европарламента да изслуша тримата кандидати идната седмица и да посочи своя фаворит. Окончателното решение ще бъде взето след споразумение между него и съдебното жури.
Гласуването е проведено вчера - в деня, в който стана ясно, че Еврокомисията следи с тревога последните събития, свързани с върховенството на закона в Румъния, и ще поиска обяснение за настъпилите там промени. Причина са две изненадващи постановления на правителството в Букурещ, с които бяха внесени две изменения в съдебната система. Според наблюдателите така сериозно ще бъде засегната независимостта на самата система.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни