Американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун подновиха днес преговорите си във втория ден от срещата на върха във Виетнам. И двете страни изразиха надежда за подобряване на отношенията и за напредък и по ключовия въпрос за ядреното разоръжаване, съобщи Ройтерс.
Тръмп и Ким се срещнаха вчера във виетнамската столица Ханой за първи кратък кръг от преговори, последван от вечеря. И двамата изглеждаха в приповдигнато настроение, а Тръмп каза, че е доволен от хода на преговорите, въпреки критиките че не напредват достатъчно бързо.

"Още от началото казвам, че за мен скоростта не е важна", каза днес Тръмп пред репортери в хотел "Метропол" преди срещата с Ким на четири очи. "Просто искаме да сключим добра сделка", добави той.

На въпрос на репортер дали е уверен, че ще има сделка, Ким отговори:

"Твърде рано е да се каже, но не бих казал, че съм песимист. Имам чувството, че ще постигнем добри резултати".

Ройтерс отбеляза, че днес Ким може би за пръв път е отговорил на въпрос на чуждестранен журналист. 

"Ще дам всичко от себе си днес да постигнем големи резултати, които в крайна сметка да са позитивни", каза Ким, цитиран от Франс прес.

След около 30 минути двамата приключиха срещата си на четири очи. Срещата между двамата се състоя на остъклена тераса на територията на най-стария хотел в Ханой "Метропол". 

Разходка в градината преди преговорите с делегациите.

След това двамата лидери, съпровождани от преводачи, се разходиха в градината, където се срещнаха с държавния секретар на САЩ Майк Помпео и заместник-председателя на ЦК на Корейската трудова партия Ким Йон Чхол. 
Вече започнаха преговорите в разширен състав, които се очаква да продължат няколко часа. Засега не е известен пълният списък на участниците в разширения състав.

САЩ и Северна Корея са се споразумели досега по най-малко три точки на съвместен документ, който Тръмп и Ким ще подпишат в края на срещата на върха в Ханой. Това съобщи източник от местните дипломатически кръгове, цитиран от ТАСС.
Документът ще бъде наречен Ханойска декларация. В него ще бъде определено понятието "денуклеаризация", ще бъдат обозначени по-нататъшните стъпки на двете страни за постигането й, а също така ще бъдат посочени задачи и въпроси, които ще бъдат обсъдени по-нататък, пише БТА.