ЕС отказва да признае суверенитета на Израел върху Голанските възвишения и смята за опасно желанието да се променят границите насилствено. Такова мнение изрази дипломат номер едно на ЕС Федерика Могерини по време на дебат с евродепутатите, провел се през последната пленарна сесия на ЕП в Страсбург преди европейските избори, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"ЕС не признава суверенитета на Израел върху окупираните територии и тази позицията, повтаряна много пъти, се прилага и за Голанското плато, анексирано през 1967 г. от еврейската държава. Модифицирането на границите насилствено е опасна идея. Международните норми трябва да бъдат спазени", заяви тя.
По време на дебатите Могерини призова страните от ЕС да пратят отново военни кораби в Средиземно море, за да позволят на европейската операция "София" да изпълнява мисията си, насочена срещу трафика на оръжия и на петрол в Либия.
"Без кораби, "София" не е способна да изпълни мисията си, която се изразява в спазване на ембаргото върху оръжията и петрола в Либия", каза Могерини.
"Това е отговорност на страните членки, това е техен избор. Надявам се, че те ще размислят в идните седмици. Има смисъл в това", пледира тя.
"За никого не е тайна. Препоръчах на страните членки да не изтеглят корабите, които действат в международни води, защото те имат много разубеждаващ ефект върху трафикантите", допълни.
Мандатът на операция "София" бе удължен в края на март със 6 месеца, до 30 септември, но с временно преустановяване на разгръщането на военни кораби в операцията заради отказа на Италия, която командва "София", да допуска кораби с мигранти, спасени в открито море, да акостират на италиански пристанища.
По време на дебата днес в ЕП Могерини каза още, че ЕС се надява на съставяне на цивилно правителство в Судан.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни