Ще успеят ли управляващите от ГЕРБ и "Обединени патриоти" да съберат кворум за извънредно парламентарно заседание днес, на което ще се обсъждат промените в Изборния кодекс за отмяна на машинния вот? Този въпрос предстои да намери отговор в 14 ч. днес. Ако отговорът е положителен - то депутатите ще обсъждат на първо четене идеята на властта на местния вот наесен да няма 6000 машини за гласуване на територията на страната. Предложението гласи още на вота за кметове и съветници и при избори за Народно събрание тази опция за гласуване да бъде заличена въобще. 

В петък депутатите не работиха. Причината бе именно поправката в изборните правила. Заради нея и народните представители от БСП, и тези от ДПС отказаха да се регистрират за заседание. ГЕРБ и "Обединени патриоти" нямаха налични 121 депутати в залата, за да осигурят кворума. В момента общият брой на представителите на двете официално управляващи формации е 121 и за да се осигури кворум без помощ от "Воля", независимите или част от опозицията, е нужна 100% мобилизация. Хората на Марешки са 12, а нечленуващите в парламентарна група - двама. Вероятно днес ще се разчита именно на рамо от тях. 

ДПС ще реши непосредствено преди заседанието дали ще участва в осигуряването на кворум - на заседание на парламентарната си група и Централното оперативно бюро. Преди ден кметът на Кърджали, който е част от партийното ръководство, заяви, че "всичко може да се случи". 

При внасянето на промените в Изборния кодекс за отмяна на машинния вот от ГЕРБ обявиха, че очакват подкрепа от депутатите на Мустафа Карадайъ. Само няколко дни по-късно обаче от ДПС опровергаха това очакване. На сбирката на правната комисия, на която се обсъждаха поправките, представителите на движението Йордан Цонев и Хамид Хамид гласуваха "против". Нещо повече - обявиха, че искат не само машинно гласуване, а и машинно преброяване на гласовете от избори в бъдеще - "за да не пипат човешки ръчички хартийки" (разбирай бюлетини) и да се правят манипулации при отчитането на резултатите от изборите. 

 
Преди изборите за Европарламент, когато отново имаше идея за отмяна на машинния вот и трябваше по закон вече да е наличен във всички секции (и ЦИК беше осъдена вече два пъти за невъвеждането му - б.р.), по предложение именно на ДПС се въведоха 3000 машини за евровота, 6000 - за местните избори през есента, и пълно машинно гласуване и отпадане на хартиените бюлетини след това. ГЕРБ подкрепи това решение. През миналата седмица правосъдният министър Данаил Кирилов, тогава шеф на правната комисия, нарече това решение "политическо" и "взето под натиск". Не обвини обаче ДПС за този натиск, а обществени групи и "крайната десница". 

БСП е твърдо "против" отмяната на машинния вот и се очаква днес да е в пленарната зала, но да не участва в осигуряването на кворум. 

Към момента подкрепа на поправката в ИК е осигурена от ГЕРБ и представители на ВМРО и НФСБ според гласуването в правната комисия на първо четене. Предстои да се разбере дали днес това ще мине и през пленарната зала на първо четене. Ако, разбира се, заседанието на парламента изобщо се проведе.