Над 122 000 граждани са потърсили съдействие от омбудсмана Мая Манолова за 4 години. Постъпилите жалби са над 45 000, като 43 500 от тях са приключени. Изнесените приемни с граждани, проведени от Манолова и администрацията й са 114 - в страната и чужбина.
Това гласи част от обобщения отчет на омбудсмана за периода 20.10.2015 г. – 29.08.2019 г., публикуван в сайта на институцията. Причината за поява на информацията е "засиленият обществен интерес" към работата на Манолова. Все още стои въпросът дали тя ще е кандидат за кмет на София на местните избори на 27 октомври. Неофициалният отговор на въпроса засега е "да", като ако очакванията се оправдаят - Манолова ще бъде издигната от инициативен комитет, а не от партии.
В топ 5 на темите, по които гражданите се обръщат към обществения защитник, са права на потребители (11 291 жалби), социални права (6 360), основни права и свободи (5 858), право на собственост (4 584), в изпълнителното производство (3 318).
Манолова е написала и изпратила 5 113 препоръки към държавни институции и органи на местната власт, от които всяка втора е изпълнена, гласи още отчетът.
Сред най-мащабните приемни за граждани са 4 от тематичните срещи - посветени на проблемни теми и институции като “Топлофикация“, работата на частните съдебни изпълнители, правата на децата, проблеми на медицинските специалисти.
Над 175 са били работните посещения на омбудсмана в страната и чужбина за 4-годишния период.
В специална графа Манолова е предоставила финансова справка както за командировките, така и за сключените от институцията на омбудсмана договори за външни услуги. Част от фирмите, с които са сключени договори, не са назовани, а за това е посочено основание от Закона за достъп до обществена информация (чл. 31), който позволява компаниите сами да поискат имената им да не бъдат съобщавани.
Финансовият отчет можете да видите ТУК
Манолова отчита и законодателните инициативи, които е подела от началото на мандата си. Сред законопроектите са: Граждански процесуален кодекс, Закон за защита на потребителите и Закон за международен търговски арбитраж; Изборен кодекс; Закон за кредитиране на студентите и докторантите; Закон за управление на отпадъците; Законопроект за равнопоставеност на жените и мъжете; Закон за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове; Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража; Закон за частните съдебни изпълнители; Закон за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя; Законодателство за хората с увреждания; Закон за семейните помощи за деца; Становище относно т.нар. „екотакси“ и др.
Пълната справка за работата на омбудсмана можете да прочетете ТУК.
Мая Манолова и заместничката й Диана Ковачева не са получавали допълнително възнаграждение за отчетения 4-годишен период. Финасови стимули е имало само за служителите на институцията.
Във финансовата част на отчета за 2019 г. най-големият разход е за хотелско настаняване и самолетни билети - 11 608 лв. В сумата са включени всички служители на институцията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни