И Йорданка Фандъкова, и Мая Манолова - двете считани за най-силни кандидатури за кметския пост в София, трябва да покажат, че са надпартийни, за да привлекат повече симпатии.

Около това мнение се обединиха независимо един от друг политологът Борис Попиванов и изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл" - социологът Първан Симеонов. Двамата коментираха днес за радио "Фокус", след като сегашният кмет и омбудсманът обявиха, че се впускат в битката за столицата.

"Изходът от голямата битка за управлението на София ще бъде решен на балотаж с участието на Йорданка Фандъкова и Мая Манолова", смята Попиванов.

Според него левицата ще подкрепи настоящия омбудсман за кметската позиция още на първия тур. "Необходимостта на БСП да покаже, че не просто се закача към някакви независими кандидати, а че реално има своите кадри, които имат история с левицата, ще доведе до много по-ранна и сравнително ясна, категорична подкрепа. Това е свързано и с мотивацията на избирателите на социалистите както в столицата, така и на други места в страната", посочи политологът. И допълни:

"Всъщност левицата не би имала и кого друг да подкрепи. Това е картата, на която може да се заложи и има не малък шанс да успее."

По думите му обаче Манолова би се справила и без подкрепата на БСП, защото към момента фигурата й е достатъчно силна. Според него тя не иска да изглежда просто като партиен кандидат, а иска да потърси по-широка подкрепа.

"От своя страна кандидатът на ГЕРБ Йорданка Фандъкова иска да покаже, че тя самата е успяла да въплъти промяна", добави политологът. 

Кампания в два стила

"Кампанията преди местния вот ще е в два стила - партиен в лицето на Йорданка Фандъков и надпартиен - Мая Манолова. Не е сигурно, че хората в София поставят знак за равенство между публичните образи на Фандъкова и ГЕРБ, защото се оказва, че хората разсъждават лошо за партиите, но не и за Фандъкова. Именно затова, тя ще трябва да покаже, че е надпартиен кандидат. Това е предизвикателство, защото партията ще мобилизира всичко и ще действа на ръба на безогледното", коментира и Първан Симеонов. 

Според него ГЕРБ губи много, ако загуби битката за София, но решаващо за местният вот в столицата ще бъде възприемането на образите на Йорданка Фандъкова и Мая Манолова по време на предизборната кампания.

Според Симеонов фактор е за резултата е припознаването на фигурата на Мая Манолова като алтернатива.

"Има ситуации на рязък срив в политиката, когато се види ясна алтернатива. Причина за стабилността на ГЕРБ е, че не се припознава алтернатива от хората. Мая Манолова е вкусът на времето, търсят се такива кандидати по-резки и извън партиите. Манолова избра да бъде издигната от инициативен комитет, а подкрепата на БСП се оказа изненадващо успешна формула на президентските избори", обясни още социологът.

Според него обаче, подкрепата на левицата е въпрос на баланс.

"Прекалено много БСП в кампанията означава, че Манолова влиза в калъп, а тя трябва да обединява, особено ако се стигне до балотаж. Твърде малко БСП в кампанията обаче ще означава, че Манолова се лишава от сигурността на структурите и низовите организации, а това е губещо", поясни.

Според Симеонов към момента Мая Манолова представя себе си като граждански кандидат и подкрепата на БСП ще е една от подкрепите за нейната кандидатура.

Екзотика

Борис Попиванов коментира и изборите като цяло в цялата страна. И прогнозира, че се очаква те да са "екзотични".

"Очакват ни екзотични местните избори. Тези избори са времето на всевъзможни коалиции. Свидетели сме на сигнали за неща, които едва ли бихме подозирали преди това, че са възможни. Например за коалиция между ДОСТ на Лютви Местан и Български земеделски народен съюз (БЗНС) на Николай Ненчев. Това също е изненада в българското политическо пространство, но в случая всяка от политическите сили калкулира своите възможности и по най-прагматично-циничен начин се опитва в тези места, където има някакви избиратели да ги доведе до подходящи условия за себе си, така че да стигне до резултати, с които да участва по-нататък на политическия пазар", обясни Борис Попиванов. 

Съдник, трупащ дивиденти

Макар и шоуменът Слави Трифонов да обяви, че на 5 октомври прави партия, той няма как да участва в местните избори. За Попиванов обаче ще ги използва, за да трупа дивиденти от екрана. С напускането на бТВ Трифонов обяви нов телевизионен проект.

"Доста дълго време проектът на Слави Трифонов ще присъства виртуално и като медийна и телевизионна платформа, която ще раздава мнения, оценки, критики, съгласия и несъгласия за останалите участници в политическия живот. Той ще се държи като съдник на останалите, за да може да трупа дивиденти за себе си", обясни политологът.

Според него Слави Трифонов не се интересува от местните, а от парламентарните избори, възможно и от президентските.

"Интересно е защо сега се обявява, когато на България предстоят едни важни избори? Ако обаче той беше пропуснал тези избори да обяви своята партия, то би му било много по-трудно след това да даде обяснение. Сега се опитва да реши двойната задача – да не участва в местния вот, за да не претърпи загуби, но да създаде илюзията, че е деен наблюдател в изборния процес и така да застане от позицията на висша инстанция", каза още политологът.

Попиванов добави, че през следващите два месеца ще се чуят многобройни коментари от страна на екипа на Слави Трифонов за това какви са дефектите на различните партии и кандидати. "След като мине местният вот ще може да се заяви много по-открито като политическа формация с утвърдени позиции в публичното пространство", допълни политологът.