За властимащите в Русия изборите са акт на баланс. От една страна те трябва да изглеждат като демократични, от друга Кремъл иска предварително да определя изхода от вота. Помагачите му затягат многобройни малки гайки, докато правилният кандидат спечели победа, пише "Зюддойче цайтунг" в анализ за местните избори в Русия.
Междувременно обаче недоволството в страната е толкова голямо, че Кремъл трябва решително да се намесва. Сега от негова гледна точка изборният резултат не е задоволителен, чезне и имиджът му. Може би президентът Владимир Путин скоро трябва да се реши за едното или другото - привидна демокрация или тотален контрол.
Всъщност за Кремъл резултатът от скорошните регионални избори не е поражение. Не е и триумф. Би могло да се каже, че правителствената партия Единна Русия, основана навремето от Путин, защити мнозинството си. Където се задаваше истинска конкуренция, тя своевременно беше парализирана. В Москва се срутиха всички демократични кулиси. Когато властите се намесиха, хората протестираха.
Това е първият проблем на Кремъл - хората вече не се примиряват с трикове. Който иска да инсценира избори, на него са му нужни избиратели. Този път изборното участие в страната не беше високо. Въпреки вълненията от последните седмици изборното участие в Москва беше малко под 22 на сто.
От години благоденствието спада, също и доверието в правителствените институции, в партията, премиера, а в последно време и към президента. Много избиратели в Москва поеха по единствено възможния път, за да изразят недоволството си. Те дадоха гласа си за оня кандидат, който в избирателния им район имаше най-големи шансове срещу този на правителствената партия. Все едно какво мислеха относно политическите му убеждения.
Много гласове отидоха при комунистите. Така в Москва Единна Русия загуби една трета от местата си, но в повечето случаи ги отстъпи на партии, с които е в добри отношения в местния парламент. Което ще рече на една опозиция, която е толкова лоялна и предвидима, че не препречва пътя на правителствената партия. Ето защо едва ли би могло да се говори за реална загуба.
Проблемът за Кремъл е, че основният му инструмент по време на избори вече не функционира. Правителствената партия Единна Русия е толкова недолюбвана, че членството на нейни кандидати за вот е в техен ущърб. Ето защо в Москва кадидатите на последния вот се явиха като независими. Дори при някои избори за губернатори официално правителствената партия никого не подкрепи. Благодарение на този трик навсякъде победиха желаните от Кремъл кандидати.
Всичко това показва, че като партия Единна Русия де факто е в заника си. Тя е като футболен отбор, който е на игралното поле без противник и въпреки това вкарва гол след гол. При националните парламентари избори през 2021 г. партията обаче едва ли би могла да помогне на Путин и да му подсигури мнозинство.
Това всъщност не е заплаха за властта му. То обаче означава, че трябва да измисли други структури, за да запази властта. А и може би няма да запази и двете неща - привидна демократична легитимност и сигурността на един автократ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни