Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че администрацията му постига голям напредък с Китай днес през втория ден от търговските преговори на равнище заместници, като Вашингтон премахва митата за над 400 китайски стоки, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Тръмп говори пред журналисти в Белия дом, където се срещна с австралийския премиер Скот Морисън.
Американският държавен глава посочи, че Съединените щати получават милиарди долари от митата, наложени на китайските продукти, и добави, че общата сума скоро ще достигне 100 милиарда долара.
"Ще кажа така: постигаме много напредък с Китай", заяви Тръмп.
Търговското представителство на САЩ публикува три известия, освобождаващи от мита широк кръг продукти в отговор на искания от американски компании, твърдящи, че налозите ще причинят икономически трудности.
Освободените 437 стоки включват от печатни платки за комютърни графични процесори до кучешки каишки, ламиниран паркет и миниатюрни коледни лампички.
Тръмп не очаква да се постигне споразумение с Пекин преди изборите през 2020 година, информира Франс прес.
Китайските и американските преговарящи водят разговори вече два дни, като се очакваше акцентът да бъде върху земеделието. Тяхната задача е да подготвят почвата за октомврийските търговски преговори на високо равнище.
Делегация от около 30 китайски представители, водена от заместник-министъра на финансите Ляо Мин, се срещна със свои колеги в офиса на американското търговско представителство близо до Белия дом. Делегацията на САЩ оглавяваше заместник търговски представител Джефри Гериш.
САЩ искат Китай да увеличи значително покупките на американска соя и други земеделски суровини, заяви пред Ройтерс информиран източник.
Другата седмица китайски делегати ще посетят американски фермерски райони заедно с американски представители като жест на добра воля.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни