Ако антибиотиците се доставят точно на мястото, където са най-необходими, ще могат да се прилагат по-малки количества от тях. Това означава по-малко странични ефекти и по-ниска вероятност бактериите да развият резистентност към лекарствата. Имайки предвид тези факти, австралийски и японски специалисти са проектирали наномрежа със златно покритие като алтернатива на хапчетата или иглите, съобщава Юрик алърт.
Разработката - плод на сътрудничеството между учени от университета "Флиндърс" в Австралия и японския Национален институт по материалознание, е предназначена да се прилага или имплантира на инфектирани места. Материалът е направен от биосъвместим и биоразградим полимер, известен като поликапролактон, към който се добавят антибиотици и електрически заредени златни наночастици, докато все още е в течно състояние.
В лабораторни тестове дискове от наномрежата са били поставени в блюда на Петри заедно с популации на вредните бактерии от E. coli. За период от 14 дни антибиотиците постепенно се освобождават от мрежата, докато тя се разгражда, убивайки микробите.
"Въпреки че дозата е намалена в сравнение с тази за перорален прием, концентрацията на антибиотици, доставени до мястото на инфекция, е достатъчно висока, за да се гарантира, че бактериите не могат да оцелеят. Това ще намали случаите на резистентност", казва Инго Кьопер от изследователския екип от университета "Флиндърс".
БТА
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни