Камарата на представителите на САЩ прие резолюция, с която призна арменския геноцид в Османската империя за периода 1915 - 1923 г. с 405 гласа "за" и 11 - "против", предаде Ройтерс.
Това не е първият случай, в който американски политици използват думата "геноцид" - през януари 2008 г. Обама обещава, че ако стане президент, ще я представи за гласуване в Камарата на представителите, но после се отметва от решението си.
Долната камара също одобри с голямо мнозинство снощи пакет от санкции срещу Турция и нейния финансов сектор като наказание за нахлуването в Сирия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
В полза на санкциите гласуваха 403 представители срещу само 16 "против", което според АП е поредно предизвикателство, отправено от законодателите срещу политиката на президента Доналд Тръмп в региона.
Пакетът предвижда ограничаване на оръжейните продажби за Анкара и затруднява достъпа на високопоставени турски служители до личните им авоари в САЩ. Президентът Доналд Тръмп се задължава на наложи ограничения срещу конкретни лица, имащи отношение към турската военна операция в Сирия, и в частност турския министър на отбраната Хулуси Акар.
Освен това Вашингтон се задължава да въведе ограничения и във връзка със закупуването от Турция на руската ракетна система за противовъздушна отбрана С-400.
На американските власти се забранява "да предоставят на правителството на Турция стоки, услуги и технологии с отбранително предназначение", ако те могат да бъдат използвани по време на операцията в Сирия. Предвиждат се санкции и срещу чужденци, опитващи се да продават военно оборудване на Турция.
Сред другите предвидени мерки Държавният департамент на САЩ, министерството на финансите и разузнавателните служби се задължават да предоставят подробна информация за активите, инвестициите и доходите на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и на членовете на неговото семейство.
Предвижда се мерките да останат в сила до изтеглянето на Турция от Северна Сирия. Президенът Тръмп ще има право да отложи налагането на тези наказателни мерки, ако това се окаже от полза за "интересите на националната сигурност" на САЩ.
Автор на законопроекта е шефът на комисията по външните работи на Камарата Елиът Енгъл.
Турското външно министерство реагира светкавично снощи и заклейми решението на американския Конгрес, като заяви, че то противоречи на съюзническите отношения между двете страни в рамките на НАТО. В декларацията на министерството се посочва още, че то противоречи и на споразумението между Анкара и Вашингтон от 17 октомври за пауза в турската офанзива в Сирия. Призовава се американската администрация да вземе мерки за предотвратяване на стъпки, които допълнително ще навредят на двустранните отношения.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни