От днес Перник влиза във воден режим. В града няма да имат вода 14 часа в денонощието. Причината - пресъхването на язовир „Студена”, който е единственият питеен източник за 100-хилядния град. Водата е 5 пъти по-малко от капацитета на язовира. От 25 милиона кубика са останали едва 5 милиона.
Новоизбраният кмет на Перник Станислав Владимиров (БСП) обяви, че ще сезира прокуратурата за водната криза в Перник. По думите му още в началото на годината е имало прогнози, че тя ще бъде сушава, това е било червената лампичка, но мерки не са били взети. Месеци наред оттокът от язовир „Студена" е надвишавал многократно притока и въпреки това до началото на ноември не е било спряно водоподаването за промишлеността, каза кметът, цитиран от БНР. Той ще настоява и за проверка да действията на местното ВиК дружество и какво отношение има то към кризисната ситуация.
Управителят на ВиК Иван Витанов категорично отрича язовирът да е източван и твърди, че заради големи загуби на вода по старата канализация е имало предложение за режим още през октомври, но отговор от общината (тогава управлявана от Вяра Церовска от ГЕРБ, която в последствие загуби изборите - б.р.) дошъл месец по-късно.
Как се стигна до този воден режим
През годините обемът на валежите е бил почти като този през 2019 г., но не се е стигнало до режим на водата, показват данни на експерти. Сухи години е имало и назад във времето, но само през 1993 г. , или преди повече от 26 г. градът е бил подложен на воден режим. Освен това питейно-битовите язовири винаги трябва да дават приоритет на питейните нужди, но в случая това не е съвсем така.
Обяснението, което се предлага, е суша - каквото не е имало от години.
Досегашните местни власти (след втория тур на местните избори Перник има нов кмет) обясняват всичко с игрите на природата, като липсата на дъжд и причината за тежката криза.
Според управителя на ВиК-Перник Иван Витанов причината е дългото и силно засушаване. 2019 г. е най-сухата от 1993 г. насам, обяснява той пред бТВ. Витанов отрича да е имало източване на язовира.
Още от началото на 2019-а нивото на язовира било по-ниско от половината – 12 милиона кубика. Ремонт на стената на язовира, която е силно напукана и откъдето има допълнителни загуби, започва през 2017 г. Вместо да приключи до 2018 г., срокът се удължава до края на тази година. Извършва се от италиански водолази.
Сушата ли е наистина виновна?
От бТВ обаче правят проверка за количеството на валежите през въпросния период и колко сушава е била годината в сравнение с предходни.
"В никакъв случай не мога да кажа, че 2019 г. е най-сухата година. Значително по-суха е била 2000 г. 2001 г. също е по-суха година. За мен 2019 г. в сравнение с други близки такива, е по-скоро нормална година", казва Лилия Бочева - ръководител отдел "Метеорологични експериментални данни" – НИМХ.
Данните показват, че в далеч по-сухи години воден режим в Перник не е имало. От института са направили проучване за снеговалежите, по-малко ли е снежната покривка в последните години.
"Не можем да говорим със сигурност за някакви трайни тенденции към момента", поясни Бочева.
А некачествената ВиК мрежа?
Аврам Радев има 65-годишен опит като хидроинженер. 4 години е наблюдавал язовир "Студена". Според него валежът не може да е причина за кризата.
Причината за него е в старата водопреносна мрежа и загубите от над 70%.
"Режимът на Перник е, защото течовете, които са денонощно, отиват в почвата и изчерпват язовира, горкият язовир и той е изтощен. Според него всички по веригата са виновни. Които без рехабилитация са позволили водата да отива в земята", е неговото обяснение.
Питейният язовир се ползва и за промишлени цели. А реакцията за спирането на водата към предприятията "Стомана индъстри" и "Топлофикация – Перник" едва през ноември – е закъсняла, според инженера.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни