Естония е най-сериозната европейска сила в образованието днес. Малката балтийска държава е № 1 на Стария континент в тази изключително важна сфера на развитие.
Тя е с много високи резултати на последния тест PISA, които бяха огласени във вторник, като задминава големи европейски икономики в представянето си.
Според резултатите от теста от 2015 г. Естония беше трета по природните науки (когато фокусът на изследването беше точно върху тях), а в четенето с разбиране - шеста.
На изнесените преди ден данни от 2018 г. 15-годишните ученици от балтийската държава затвърждават и подобряват представянето си.
Естония е на пето място по четене с разбиране, осма по математика и четвърта по природни науки. А пред нея са само многомилионни китайски провинции.
Тя е една от петте държави в света, в които учениците са показали подобряване на резултатите в две от областите.
Резултатите потвърждават, че образователната система на страната е ефективна и осигурява равенство - в сравнение с други държави има сериозен процент ученици, които въпреки социалноикономическата неравнопоставеност имат високи академични постижения.
По отношение на четенето с разбиране расте процентът на учениците с най-високо ниво на постижения в сравнение с 2015 г., като 13,9 на сто са способни да разрешат сложни или много сложни задачи (средното ниво на тестваните държави е 8,5 на сто).
Намалява и разликата в представянето на момичета и момчета.
12,2 на сто от естонските ученици са с най-високо ниво на знания по природни науки при среден процент за страните от ОИСР от 6,8 на сто. Най-нисък в ОИСР е процентът на най-зле представящи се ученици.
По математика 15,5 на сто от 15-годишните в Естония са с най-добри постижения при средно ниво от 5%.
Къде са корените на успеха на Естония?
Държавата поставя акцента върху постигането на високо качество на образованието още от най-ранни години. Почти всяко дете тръгва на детска градина на 3 години. Родителите плащат, но като процент от минималната работна заплата. Това се равнява на 80 евро месечно за дете, разказва Би Би Си.
В детските градини децата учат чрез игра, като са насочвани от учителите. Наскоро беше въведен и по-формален вариант на обучение.
Принципът е, че образованието е важно, но трябва да става по начин, по който на децата да им е приятно. Колкото може по-голяма част от тях трябва да са емоционално, физически и ментално ангажирани в процеса. В детската градина те научават нови неща, социализират се.
Когато свършват детската градина и минават на следващото ниво - началното училище, децата не държат изпити. Имат картон, в който са описани уменията им, развитието им и готовността им за училище.
В Естония универсалното задължително образование е в училищата, където учениците остават от 7- до 16-годишна възраст. След това някои от тях продължават към следващи нива на образование.
Принципът е на равнопоставеност на учениците
"Ако ги учим при различни нива на способности, ще има сегрегация. Защо да правим това в училищата?", пита Рандо Кюстик, директор на Jakob Westholmi Gumnaasium в Талин, който отговаря за 1000 ученици.
Учителите имат голяма свобода и да поемат отговорност за начина, по който конструират уроците си.
"Мисля, че учителите са основната причина защо се развиваме така добре - те имат свободата да организират уроците си и учениците нямат търпение да учат", казва училищният директор.
След като Естония става независима държава, започва да черпи идеи от съседката си Финландия в областта на образованието (доскоро Финландия минаваше за голямото чудо в образованието, сега има известен спад, но остава с едни от най-добрите резултатите в света).
Министърката на образованието и научните изследвания Майлис Репс обяснява, че са се стремили да постигнат скандинавското ниво на равенство и това си има цена.
Освен за детската градина родителите не плащат за нищо.
"Безплатно в Естония наистина означава безплатно. Учебниците са безплатни, училищните обеди са безплатни, училищният транспорт - също", добавя Релс пред Би Би Си.
Етническият и социалният произход на учениците също не играят роля в естонските училища. Без значение дали родителите са заможни хора или не, дали семействата имат миграционен произход, или са етнически естонци - всички получават еднакво образование, което е и безплатно. Още през 1992 година в образователния закон на страната беше записано, че държавата гарантира на всички малцинства в страната еднакви шансове за развитие и задължава всички естонци да се образоват през целия си живот.
Според министърката образованието винаги е било голяма ценност в Естония. То е важно сега и в контекста на бързоразвиващата се икономика на страната.
"Това, което днес имаме, е традицията да учим по много. По това приличаме малко на азиатските страни. Учим много и дълги часове", казва още Релс.
Разбира се, дебатите за това дали децата не учат твърде много и не им се дават много домашни продължават, като основно възраженията идват от родителите.
Е-обучението
В Естония се гласува на парламентарни избори онлайн. Това е икономика, която много залага на дигиталните иновации.
Голяма част от домашните работи и оценяването в училище също става онлайн.
По електронен път се заемат и книги, това улеснява процесът на работата вкъщи, която обикновено е сериозно количество.
"Като малка страна може би имаме чувството, че трябва да се докажем. Трябва да сме образовани, за да успеем", обяснява една от естонските ученички Катя.
В ход са и промени.
Правителството се опитва да убеди повече училища да тестват учениците си на 10, 13 и 16 години, за да се проследи техният прогрес. Но това се сблъсква с високото ниво на свобода, която имат училищата.
И в естонската образователна система има роблеми. Голяма част от учителите са в пенсионна възраст и въпреки усилията и стимулите свежите попълнения в професията не са достатъчни.
В система, която цени високо учителите си, това е един от големите рискове пред образователния прогрес на страната.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни