Гърция, една, поне на всекидневно ниво, патриархална страна, днес избра първата в историята си жена за държавен глава.
Екатерина Сакеларопулу (63 г.) висш съдия с 40-годишен стаж и от юридически сой, предизвика впечатляващ консенсус в 300-местния парламент, който избира гръцкия президент - 261 депутати отляво и отдясно гласуваха за нея.
Неизбежният български въпрос, който това съседско събитие предизвиква е: Коя българка би могла да бъде обект на такава широка политическа подкрепа, че да застане на върха на държавата?
Гръцкият и българският президент си приличат по предимно представителните функции, но се различават по това, че у нас държавният глава се избира пряко от народа, а в Гърция - от представителите му в парламента.
Въпреки тази разлика обаче въпросът остава: Биха ли се съгласили мнозинството от българите жена да им бъде президент? И коя би била тя?
Един такъв опит на последните президентски избори се оказа неуспешен. Но дали главната причина беше балканската мачовщина? Май тогава никой не обърна особено внимание на тази страна на въпроса. Цялото внимание беше върху политическото противопоставяне между управляващи и опозиция.
Има ли у нас жена, която би се борила успешно за президентския пост догодина? И не само това - която би могла да бъде обект на преобладаващо одобрение отляво и отдясно, отгоре и отдолу?
Мая Манолова? Опитът ѝ да стане кмет на София не навежда на такива мисли.
Кристалина Георгиева? От изпълнителен директор на МВФ - български президент? Сега - едва ли. Но и после - пак едва ли. След цялата отровна атмосфера, създадена около нея в България.
Йорданка Фандъкова? Мария Габриел? Меглена Кунева? Случаите изглеждат подобни на горните два.
Честно казано, Лили Иванова, за момента изглежда най-консенсусната българка. Макар и не 100%.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни