Преди 30 години Нелсън Мандела бе пуснат от затвора „Виктор Ферстер“, след като прекарва 27 години зад решетките. След това се посвещава на мисията си - да изкорени апартейда, предаде Асошиейтед прес.
Застанал с високо вдигнат юмрук край портите на "Виктор Ферстер", Нелсън Мандела обеща, че е решен да прекрати расисткия режим и да въведе универсални права за гражданите на Южна Африка.
Освобождаването му бе първата възможност за мнозина южноафриканци да видят Мандела, тъй като властите бяха забранили разпространяването на негови речи и снимки.
И в следващия момент той вече бе навсякъде.
"Другари и скъпи южноафриканци, поздравявам ви в името на мира, демокрацията и свободата за всички", сподели Мандела часове след пускането си, по време на реч пред кметството на Кейптаун.
Само 4 години след освобождаването Мандела бе избран за президент на страната на първите избори, на които бе позволено да участват представителите на всички раси.
По време на неговото управление бе приета нова конституция, която бе международно призната за зачитането на човешките права. Тя бе сред първите върховни закони, в които изрично бяха изтъкнати правата на хомосексуалните.
Комисията за издирване на истината и за помирение поведе Южна Африка по завладяващ, болезнен път, за да се разправи с несправедливостите, извършени през 40-те години апартейд.
Мандела и южноафриканският президент Фредерик де Клерк, който го освободи, спечелиха Нобеловата награда за мир през 1993 г. „за тяхната работа по мирното прекратяване на апартейда и за полагането на основите на нова демократична Южна Африка“.
Англиканският архиепископ Дезмънд Туту, също лауреат на Нобеловата награда за мир, отбеляза 30-годишнината от освобождаването на Мандела.
"Нелсън Мандела излезе от затвора, за да заслепи Южна Африка и света със своята топлина и ценности", написаха Туту и съпругата му в кратко изявление. "Обстоятелствата и приоритетите се променят с времето, но добрите ценности не излизат от мода. Той ни липсва".
Харизматичен и приобщаващ по време на мандата си като президент, който приключи през 1999 г., Мандела изведе Южна Африка до нова ера на демокрацията. След като се пенсионира той остана активен в насърчаването на правата за всички.
Днешната Южна Африка трябва да преодолее сериозни проблеми като неравенството, бедността и насилието, до голяма степен резултат от упоритото наследство на апартейда. Някои южноафриканци критикуват Мандела, че е направил твърде много компромиси, особено спрямо бялото малцинство, което продължава да се радва на просперитет.
Настоящият държавен глава Сирил Рамафоса заяви, че освобождаването на Мандела „е определящ момент в нашия поход към демокрацията“ в изявлението по отбелязване на годишнината.
Но „неравенството, особено расовото и половото, остава сред най-високите в света".
"Безработицата се задълбочава, а бедността е широко разпространена. Насилието, включително насилието, което мъжете извършват над жени, продължава да опустошава нашите общности", каза Рамафоса.
Той призова южноафриканците да се вдъхновят от наследството на Мандела и да работят, за да решат тези проблеми.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни