Елитни хакери са се опитали да влязат в системата на Световната здравна организация по-рано този месец, пише днес Ройтерс.
Високопоставен служител на организацията е казал пред агенцията, че кибератаките срещу СЗО са се увеличили повече от два пъти.
Шефът на информационна сигурност на СЗО Флавио Аджо е заявил пред Ройтерс, че самоличността на хакерите е неясна и опитите им са били неуспешни.
Той обаче предупреди, че опитите за хакерство срещу организацията и нейните партньори са се увеличили, докато те се борят за овладяване на ситуацията с коронавируса по света. Пандемията вече взе над 16 000 жертви.
Опитът за пробив в СЗО за първи път е бил съобщен на Ройтерс от Александър Урбелис, експерт по киберсигурност и адвокат от базираната в Ню Йорк адвокатска група "Блекстоун" (Blackstone), която проследява подозрителна дейност по регистрация на интернет домейни.
Урбелис каза, че се е забелязал активността около 13 март, когато група хакери, които той следи, активира злонамерен сайт, имитиращ вътрешната електронна електронна поща на СЗО.
Урбелис каза, че не знае кой е отговорен, но два други източника са казали пред агенцията, че подозират група хакери, известна като "Тъмен хотел" (DarkHotel), която провежда операции в кибершпионажа от поне 2007 г.
Агенцията не е получила отговор на съобщения, изпратени на имейл адреси, поддържани от хакерите.
На въпрос на Ройтерс за инцидента Аджо отвърди, че сайтът, забелязан от Урбелис, е бил използван при опит за кражба на пароли от множество служители на СЗО
СЗО публикува миналия месец сигнал, в който предупреди, че хакери се представят от нейно име в опити да откраднат парѝ и чувствителна информация.
Правителствата на Съединените щати, Великобритания и на други страни предупредиха за опасностите от хакерство, докато хората работят от дома заради мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса.
Мотивите в случая с атаката срещу СЗО не са ясни. Агенциите на Организацията на обединените нации, сред тях и СЗО, са редовно обект на дигитален шпионаж. Аджо каза, че не знае в кого точно от организацията хакерите са се прицелили.
Фирми за киберсигурност, включително румънската "Битдифендър" (Bitdefender) и намиращата се в Москва "Касперски" казаха, че са проследили много от операциите на DarkHotel в Източна Азия - област, която е особено засегната от коронавируса. Конкретни цели включват държавни служители и ръководители на фирми в места като Китай, Северна Корея, Япония и САЩ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни