Хиляди компании по света затвориха офисите си заради пандемията с коронавируса, но хиляди други успяха да започнат частична или пълна работа от дома - т.нар. хоум офис. Така обаче мениджърите имат далеч по-малко контрол върху работниците. Софтуер за постоянна видеоконферентна връзка позволява на началниците постоянно да следят работниците, и става все по-популярен, разказва Business Insider.
Става дума за инструменти като Sneek, които, разбира се, не могат да държат видео стабилно онлайн 8 часа на ден, затова пък могат да снимат лицата на работниците на всеки няколко минути - през уебкамерите на лаптопите им.
Софтуерът подрежда снимките на десетки работници на стена и показва активността на всеки през цялото време. Позволява снимки на от 1 до всеки 5 минути. Само Sneek е нарастнал по популярност около 10 пъти в последните 2 седмици, а е само един от примерите за програма с подобни възможности.
В добавка, мениджърът винаги може да се свърже с даден работник директно, като натисне върху лицето му - и той не може да откаже видеоразговорът, освен ако шефът не му е дал подобно позволение.
"Sneek не е разработен, за да шпионира някого. Знаем, че много хора ще счетат тези функции за навлизане в личното им пространство, напълно разбираме това, и нашата програма не е решение за тях. Но има много екипи, които са добри приятели и искат да стоят свързани, докато работят заедно", обяснява един от основателите Дел Кюри.
Много работници обаче нямат избор дали да ползват софтуера и са критични към него в социалните мрежи. Той реално позволява дори по-строг контрол от този във физическия офис, както и нелепости, разказват отделни работници. Например може многократно на хора с по-малък пикочен мехур да обясняват защо изчезват от камерата далеч по-често от другите.
Кюри обаче подчертава, че целта е да се пресъздаде една добра офис култура онлайн. И като всеки инструмент има правилен и неправилен начин да се използва.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни