Този Великден в Германия определено е различен: празни църкви, отменени семейни събирания, пустош по обичайно пълните с хора площади и улици. Но - както гласи оставеният в една от църквите надпис, „Не сте сами“, т.е. независимо къде сте, можете в сърцето си да бъдете с Бога, още повече, че за целта са положени немалко усилия в ненормалното време на пандемия.
Службите се предават по телевизията и онлайн, вестниците публикуват подробни инструкции какви ритуали и как да бъдат организирани в домашни условия, пред църквите са оставени кошници, от които богомолците могат да вземат свещи и да отнесат у дома. А в различните градове свещеници се надпреварват под каква оригинална форма да поднесат празничната си проповед, щом няма как да бъде пред публика.
В стремежа си до достигнат до паството въпреки забраната за посещаване на църквите, пасторите определено проявяват креативност.
Един например е събрал от богомолците техни селфита, които са поставени по банките в църквата - вместо лично присъствие. Друг храм предлага участие в службите чрез уебинар - платформа, която иначе се използва за семинари на различни теми. Така богомолците получават възможността чрез чат да отправят своята молитва, да се включат в допитвания, да публикуват линкове или да припяват на псалмите.
По-модерните интерактивни форми не са за всеки, но има и по-конвенциални начини за „присъствие“ на службите – чрез радиото или телевизията, предаващи масово службите от църквите, в които пасторът или пасторката са сами, единствено в компанията на органиста. Тези предавания се радват на огромен отзвук – квотите на слушателите и зрителите са нараснали няколко пъти. А извън радиоапарата и малкия екран все пак има и възможности за почти лична среща със свещеника: семейство пастори от Долна Саксония обикаля из енорията си с джип, на който е монтиран високоговорител. Така двамата изнасят проповеди пред домове за възрастни хора и по площади.
Берлинският архиепископ Хайнер Кох признава, че първоначално му е било много странно да служи без присъствието на миряните, но разбрал, че не е сам на службите – със сърцата си хората пред телевизора или компютъра били с него.
„Получих снимки на семейства, които са запалили свещи пред телевизора или компютъра“, разказва той.
И макар вкъщи да не важат правилата за по-официално облекло, с което обичайно се посещават неделните църковни служби, определено и у дома хората не би трябвало да бъдат по пижама по време на ритуала, апелира теологът Гидо Фукс, според когото отбелязването на Великден дори и при тези условия не бива да се извършва между другото, по време на закуска.
В селските райони църквите определено полагат повече усилия да напомнят за себе си по празниците – разпространяват писма, текстове на молитви и листовки с указания за домашно отбелязване на Великден по пощата, или пък закачат по оградите на домовете торбички с благословии, свещи и шоколадови яйца.
Забраната за посещение на църквите не се отнася единствено до автокината, както например в Дюселдорф, където в празничните дни протестантски и католически свещеници се редуват да проповядват от трибуната. За съжаление обаче присъстващите не могат да ги видят на екрана – той не се използва, респективно хората могат да проследят службата почти изцяло само от радиото в колата си.
„Великден ще мине по-различно“, заяви канцлерът Ангела Меркел в навечерието на празника, добавяйки: „Знам, че това е строга мярка, но тя спасява човешки животи“.
Под мотото „Пандемията не признава празници“ тя призова гражданите и на Великден да ограничат социалните си контакти извън роднинския кръг в съответствие с правилата. И това се спазва – в празничния великденски предиобед пред вратите на една или друга къща са оставени малки подаръци от приятелите, които няма как да се видят.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни