Индексът, който измерва условията за бизнес климата в България, се срина. Нивата му падат с над 40 пункта спрямо предходния месец и достигат до нивата от 1997 година. Това показват новите данни от Националния статистически институт.
Срив в очакванията и оптимизма има във всички сектори, като очаквано най-зле се представя търговията на дребно, която пострада сериозно от мерките в борбата с разпространението на коронавируса.
По-притеснителното е, че повечето собственици и управители на различните бизнеси във всички сектори очакват влошаване на ситуацията през следващите месеци.
Номиналният спад на индекса в търговията е с цели 52 базисни пункта. Неблагоприятни са оценките на въздействието на кризата върху персонала, средата, търсенето и веригите на доставки.
Тежък срив отбелязва индексът в сектор промишленост, който е надолу с над 30 пункта. Натоварването на мощностите намалява и в момента е паднало до под 70% от общия капацитет. Очаква се срив на износа, особено в някои предприятия, които работят основно с чужди компании, както и в производствената активност.
Строителството бележи спад с над 45 пункта. Според повечето мениджъри активността е сериозно намаляла и очакванията им са това да продължи поне още няколко месеца.
Драстичен спад на индекса има и при услугите, където отново има намалено търсене, съкращаване на персонал и финансови проблеми при някои от анкетираните.
Индексът на бизнес климата се изготвя всеки месец от НСИ на базата на анкетирани предприятия. Накратко - наблюденията в промишлеността, строителството, търговията на дребно и сектора на услугите събират информация за мненията на предприемачите по отношение на състоянието и развитието на техния бизнес.
Смята се за важен индикатор на активността в стопанския сектор и като прогнозен лост за следващите месеци.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни