Полският президент Анджей Дуда назначи съдия Камил Зарадкевич за изпълняващ длъжността председател на Върховния съд на страната. Това стана на фона на опасения, че сега съдът ще е по-благоразположен към управляващите, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Зарадкевич заема мястото на Малгожата Герсдорф, чийто мандат изтича днес. Герсдорф беше яростна критичка на съдебните реформи, провеждани от управляващата консервативна партия "Право и справедливост" (ПиС).

Новият временен председател е съдия от Върховния съд и член на Камарата по гражданско право на съда. Той бе назначен във Върховния съд в края на 2018 г. по препоръка на реформирания Национален съдебен съвет, който противниците на правителството смятат за политически контролиран орган.

Зарадкевич е "близък сътрудник на министъра на правосъдието Збигнев Жобро" и назначаването му от президента "не е изненадващо", каза говорителят на асоциацията на съдиите "Юстиция" Бартломей Пшимушински пред телевизия Те Фау Ен 24.

Заместник-министърът на правосъдието Себастиан Калета обаче похвали избора на президента. "Съдия Зарадкевич още от началото на работата си във Върховния съд не позволи статутът му (на съдия) да бъде поставян под въпрос от председателя Герсдорф", написа Калета в туитър, като едновременно похвали Зарадкевич за работата му.

Досегашната председателка на Върховния съд Герсдорф възнамерява да се пенсионира. Днес пред сградата на съда дойдоха много хора, които искаха да й благодарят, че е защитавала независимостта на полската съдебна система, предаде Асошиейтед прес.

Пред следващите дни новият временен ръководител на Върховния съд ще трябва да свика общо събрание на върховните съдии, за да номинира петима кандидати за председател, от които президентът да направи своя избор, съобщи Ройтерс.

 
Отделно днес Полша разкритикува откритата вчера от Европейската комисия нова процедура за нарушение заради реформите на правосъдието в страната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Тя засяга закон, който позволява да се санкционират съдии, които изказват несъгласие със спорните реформи на съдебната система.
Според Комисията този влязъл в сила от февруари закон "подронва независимостта на полските съдии и е несъвместим с върховенството на европейското право".
В отговор полското министерство на правосъдието определи процедурата на ЕС като "напълно неоснователна".
 
"Европейската комисия няма право да се намесва във въпросите на съдебната система, защото организацията на тази област от законодателството е изцяло от компетенцията на страните членки на ЕС", се казва в публикувано в сайта на министерството изявление.
 
Ведомството призовава Европейската комисия "да престане да злоупотребява с правомощията си и да узурпира компетенции, които полската държава не й е делегирала".
 
Това е четвърта наказателна процедура на ЕК срещу съдебните реформи на партията "Право и справедливост". Тя може да доведе до сезиране на европейските съдилища и налагане на финансови санкции.