Албания може да има проблеми в преговорите за присъединяването си към ЕС, стана ясно от думите на говорителката на Еврокомисията Ана Писонеро.
Причина е събарянето на Националния театър в Тирана от страна на властите. Това стана вчера, въпреки призивите на ЕК и лично на еврокомисарката Мария Габриел, която отговаря за културата.
„Това се случи в момент, в който призовахме за диалог. Съжаляваме, че призивът ни не бе последван от съответните национални и местни власти“, каза Писонеро.
От ЕК отбелязват най-вече, че при събарянето на сградата е имало употреба на сила. Стигна се до сблъсъци на граждани и актьори с полицията. Постройката, която е паметник на културата, е издигната от италианците по време на окупацията на Албания през Втората световна война.
Националният театър на Албания бе разрушен, преди да влезе в сила решението на Градския съвет. Така е нарушен законът за местната администрация. Общинският съвет на Тирана прие решението за разрушаване на заседание чрез видеоконферентна връзка на 15 май. По закон обаче стъпката влиза в сила десет дни след вота на общинарите, т.е. на 25 май.
От Комисията не казаха, че Брюксел може да прекрати преговорите с Тирана. Но Ана Писонеро припомни новата методология за разширяването на ЕС, приета по настояване на Франция заради страни като Албания:
„ЕК работи и подготвя предложения за преговорната рамка. Искаме да ги представим през юни. Мога само да припомня, че първо ще бъдат отворени глави 23 и 24. Те ще бъдат затворени последни.“
Глава 23 е за съдебната реформа и основните права, а 24 – за правосъдието, свободата и сигурността.
Заедно с Албания ЕС трябва да започне преговори и със Северна Македония. Бившата югославска република е в сравнително по-добро положение. Но все още няма посочена конкретна дата за начало на разговорите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни