Светът на спорта гласно изразява позицията си за случващото се в Съединените щати след смъртта на Джордж Флойд, настъпила по време на арест и предизвикала масови безредици и насилие.
Много се коментира какво направиха в "Ливърпул" - на тренировка на стадион "Анфийлд" вчера 29-има футболисти и треньори коленичиха около централния кръг на терена. Това бе заснето на видео от трибуните и публикувано във всички официални комуникационни канали на бъдещия шампион на Висшата лига.
"Обединението е сила. #BlackLivesMatter", гласи текстът на поста.
Black Lives Matter е името на движение на тъмнокожите в САЩ, което набра сила в последните години, подкрепено от прочути афроамериканци в спорта, шоубизнеса, културата, политиката и т. н. Символът на членовете на движението е юмрук, вдигнат на дясната ръка нагоре.
Футболисти от Висшата лига, начело с Рахим Стърлинг ("Манчестър Сити") и звездите на "Юнайтед" Пол Погба и Маркъс Рашфорд публикуват слова срещу расовата дискриминация и в подкрепа на толерантността. Те изразяват гнева си от ставащото, но същевременно призовават за единение на всички раси.
Подобни настроения се наблюдават и в Бундеслигата. В неделя, когато вкара хеттрик за "Борусия" (Дортмунд), английският национал Джейдън Санчо съблече фланелката си, а на тениска отдолу пишеше "Справедливост за Джордж Флойд". Той и още три звезди на германското първенство са разследвани за политически послания от футболната централа (ГФС) на страната.
Въпреки това Санчо, неговият съотборник Ашраф Хакими, Уинстън Макини от "Шалке" и Маркъс Тюрам от "Борусия" (Мьонхенгладбах) бяха публично защитени от шефа на ГФС Фриц Келер и от Лигата, застанала зад четиримата.
В тенис средите най-отчетливи са реакциите на Серина Уилямс, Наоми Осака и Коко Гоф.
Логично най-голям е отзвукът в щатските колективни спортове, където начело на своеобразния протест застанаха Майкъл Джордан, Леброн Джеймс, Кевин Дюрант, Стеф Къри, вдовицата на Коби Брайънт и т. н. и т. н. Тайгър Уудс също каза думата си.
Ричард Шърмън, звезда на американския футбол, извървял пътя от Комптън - прочутото престъпно градче (гето) край Лос Анджелис, до статута на един от най-интелигентните и успели щатски спортисти, обръща внимание на това, че много бели спортисти гласно подкрепят каузата на протестиращите. По думите му по този начин тежестта на посланията им придобива по-голяма стойност. И показва, че не са безучастни.
На последното обърна внимание световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън, който разкритикува своите колеги и съперници, че стоят безмълвни и той се е почувствал "самотен". Моментално последва отговор в подкрепа от тима му "Мерцедес", а също така от пилоти като Шарл Льоклер, Ландо Норис, Карлос Сайнц и Даниел Рикардо.
Всички тези реакции изглежда ще излязат от виртуалното пространство и ще намерят реален израз, когато спортът се завърне трайно през лятото.
И изглежда отново ще изживеем станалото през 2016-2017 г., но в много по-голям мащаб, вече световен. През 2016-а бившият куотърбек на "Сан Франциско Фортинайнърс" Колин Каперник започна първо да седи на скамейката, а след това и да коленичи по време на химна преди всеки мач от сезона на НФЛ. Акт срещу полицейския произвол над тъмнокожи, тогава заради поредица от случаи най-вече в Сейнт Луис.
Последваха го цели отбори, което раздели Америка, тъй като мнозина счетоха колениченето като неуважение към щатския флаг и химн. Масово хора спряха да гледат НФЛ, а това доведе и до финансови загуби на всички по веригата. Доналд Тръмп също се намеси.
В последните два сезона протестите затихнаха, а Каперник така и не успя да си намери нов отбор. Той заведе дело срещу лигата с претенции, че отборите "картелно" не искат да му дадат шанс. Двете страни се разбраха извън съдебната зала. Тези дни подавачът, оставен от майка си като много малък и отгледан от полски емигранти, отново е на предните редици на недоволството, макар и само в социалните мрежи засега.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни