Марина Хачатрян е убедена, че новият коронавирус е заговор на държавата. И тя далеч не е единствената в Армения, където епидемията се засили до голяма степен заради неверните информации, които се разпространяват по темата, предава днес от Ереван Франс прес.
В тази малка кавказска страна неверните информации, слуховете и конспиративните теории за болестта COVID-19, според правителството, водят до неспазване на карантинните правила - реалност, чиято важност властите не осъзнаха веднага.
Безработната Хачатрян, хирург по професия, и досега поддържа страница във Фейсбук с 5000 последователи, където не се колебае редовно да споделя критиките си срещу арменските санитарни политики, както и неверни твърдения за вируса.
Властите не се стремят да овладеят епидемия, а "искат да използват населението като опитни мишки за тестването на (бъдещата) ваксина", заяви тя пред кореспондента на АФП по телефона.
Макар че арменското правителство бе обвинено, че не е подготвило достатъчно болниците си за епидемията, макар че те сега са препълнени, според експерти неспособността му да отговори на подобни твърдения също е допринесла за разпространението на болестта. Според мнението на самите власти неспазването на ограниченията и на правилата за социална дистанция, подхранвано от дезинформацията, е в центъра на проблема.
"Биологични оръжия"?
Всъщност, когато Армения отмени на 4 май карантината, която беше въвела, в страната имаше 2507 случая на заразяване и 39 смъртни случая. На 17 юни обаче тези чиксла вече са съответно 18 003 и 302.
Премиерът Никол Пашинян, който даде положителна проба за вируса, сравни епидемията с "ад" и изрази опасения, че случаите на заразяване може да достигнат 100 000.
"Карантината не сработи в Армения", разказва вирусоложката Нуне Бакунц, "тъй като много хора вярваха на всичко, което четат онлайн, и по тази причина "не възприеха заплахата сериозно".
Разследване на проекта "Отворена демокрация "openDemocracy", базиран във Великобритания, обвини информационния сайт Medmedia.am, за "опасно съдържание". Този сайт е разпространил например фалшива новина, според която пандемията е изкуствено изобретение, предназначено да позволи разработването на "биологични оръжия" под прикритието на търсене на ваксина.
Публикацията е гледана най-малко 131 000 пъти и е събрала 28 000 харесвания във Фейсбук: значителен брой в една страна с едва три милиона жители.
Премиерът Никол Пашинян призна, че политиката му е била саботирана от "фалшиви слухове, според които пандемията е измислена".
Експерти в същото време изтъкват, че самото правителство е дало противоречиви сигнали.
"Без рецепта"
"Представителите на властите призоваваха да се носят маски, но самите те до съвсем неотдавна не го правеха", казва експертът Самвел Мартиросян.
Правозащитничката Жана Алексанян изтъква, че правителството твърде късно "е започнало диалог с обществото за опасностите на дезинформацията". И днес стратегията на властите за спиране на разпространението на епидемията или на дезинформацията още не е ясно идентифицирана.
Премиерът дори заяви, че правителството се е отказало от идеята да наложи отново карантината, вдигната на 4 май, тъй като все едно има риск арменците да не я спазват.
Що се отнася до борбата с фалшивите новини, според говорителката на правителството Мане Гегоргян просто няма "готова рецепта" срещу тази напаст.
"Това, което можем да направим, е да водим открит диалог с обществото", казва тя.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни