Румънският премиер Виктор Понта уверено върви към президентството въпреки обвинения в корупция срещу негови съпартийци и твърденията за шпионското му минало.

Очаква се 42-годишният социалдемократ да спечели с 43 на сто първия тур на президентските избори на 2 ноември. Най-сериозният му съперник - лидерът на Либералната партия и етнически немец Клаус Йоханис, ще вземе 30 процента, гласят последните прогнози.
Убедителната преднина на Понта обаче няма да е достатъчна и двамата ще мерят сили на втори тур на 16 ноември.

По време на кампанията си Клаус Йоханис организира Свободен поход на велосипедистите.

Трета на вота утре ще бъде Елена Удря с 8 на сто. Тя е лидер на Партията на народното движение и е подкрепяна от отиващия си държавен глава Траян Бъсеску.

Елена Удря ще бъде трета на вота в неделя.

На четвърто място с 6% ще се класира експремиерът Калин Попеску-Търичану, настоящ председател на Сената.

Почти сигурно новият президент на северната ни съседка ще се казва Виктор Понта.

Предизборната кампания премина на фона на скандали, белязали цялата година в Румъния.

През юни бе арестуван Мирча Бъсеску, братът на президента. Според прокурорите от Националната дирекция за борба с корупцията той получил 250 000 евро, за да повлияе за освобождаването на арестуван за опит за убийство.

Малко по-късно бе задържан и Раду Прикоп, зет на държавния глава. Той пък бе обвинен в измама и фалшификация във връзка с реституция на земя.

Депутатите призоваха Бъсеску да подаде оставка, но той отказа и се оправда, че не е знаел за дейността на задържаните.

Държавният глава отвръща на ударите на Понта и го обвинява, че е бил агент на румънските тайни служби, преди да влезе в политиката. Премиерът отрича.

Последният скандал е случаят "Майкрософт". Бивши висши държавни служители и министри, съпартийци на Понта, са разследвани за огромен подкуп при покупката на лицензи за програмата Microsoft Office за училищата на стойност 105 милиона долара.

Само преди три дни - на 29 октомври, бе арестуван бившият съпруг на кандидат-президентката Елена Удря и бе отнет имунитетът на опозиционния депутат Валериан Време.

Същевременно контролираният от хората на Понта парламент в Букурещ отложи решението за отнемане на имунитета на сенаторката социалдемократка Екатерина Андроеску. И това стана на фона на уверенията на премиера, че нищо не може да попречи виновните да бъдат разследвани, дори да се окажат негови съпартийци.

Всъщност от две години насам Румъния е заложник на лютата вражда между премиера Виктор Понта и президента Траян Бъсеску.

Понта обвини Бъсеску в злоупотреба с власт и дори организира референдум за неговия импийчмънт въпреки възраженията на Еврокомисията, че превишава конституционните си правомощия. Допитването се оказа невалидно, тъй като в него участваха по-малко от половината имащи право на глас.

Във войната си срещу президента Понта бе подкрепен лично от Сергей Станишев в качеството му на лидер на Партията на европейските социалисти (ПЕС). Българският експремиер дори бе лично в Букурещ, за да даде рамо на румънския си съмишленик.

Сергей Станишев отиде специално в Брюксел през юли 2012 г. за пресконференция с Виктор Понта, на която подкрепи румънския премиер срещу президента Траян Бъсеску.

За кратък период Бъсеску бе принуден да се оттегли от властта и на негово място да бъде временно назначен Крин Антонеску.

Въпреки скандалите Понта остава много популярен сред населението. Основна причина е ръстът на брутния вътрешен продукт с 5,9 на сто през последното тримесечие на 2013 г. Такъв скок не се бе случвал от 2008 г. насам. Премиерът обещава на сънародниците си вдигане на пенсиите и заплатите.

Всичко това бе постигнато, след като на 6 декември 2012 г. оглавяваната от социалдемократите коалиция спечели парламентарните избори. Оттогава с 2,7 на сто се усили и румънската лея. В момента тя се разменя по курса 4,4 към 1 евро. За сравнение - полската злота падна с 2,1%, унгарският форинт - с 8,2%, а чешката крона - с 9,3 процента.

"Бързият растеж, намаляващите безработица и инфлация - всичко работи в полза на Понта. Правителството му предприе и редица популистки мерки като осигуряване на допълнителни пари за местните власти, за да бъдат задействани местните партийни машини", отбелязва Цвета Петрова, анализатор от базираната в Ню Йорк група "Юрейша".

"Главният проблем на Румъния е съдебната система и при победа Понта може да даде заден ход в борбата срещу корупцията. Това са главните опасения на ЕС, казва пред Блумбърг Кристиан Гиня - шеф на Румънския център за европейска политика. "Прокурорите, раследващи корупцията, са в паника, че няма да имат същата свобода след изборите. Управляващата коалиция дава твърде неясен сигнал по въпроса", допълва той.

Президентът на Румъния има най-много правомощия в Европа след този на Франция. И той има правото да назначава съдии. Но Европа ще следи под лупа действията му. Румънската съдебна система, както и българската, все още са под специално наблюдение от страна на Брюксел. И този проблем е главната пречка за влизането им в Шенген. За наше огромно съжаление тази седмица Брюксел даде сериозен знак, че може да раздели двете държави, заради огромното изоставане на България в правосъдната реформа.

Предстоящият вот ще отбележи и краят на епохата на Траян Бъсеску. Той си отива след разрешените му максимални два мандата от конституцията.

Траян Бъсеску ще сдаде президентския пост, който заема вече 10 години.

До 2004 г. Бъсеску бе кмет на Букурещ. Още тогава той бе забъркан в скандал със закупуване на апартамент в центъра на столицата на значително занижена цена.

Като държавен глава Бъсеску често бе на нож със своите министър-председатели. Той лично уволни от премиерския пост Калин Попеску-Търичану.

Не без основание румънският лидер бе обвиняван в злоупотреба с власт и превишаване на своите правомощия. Едно обаче не може да му се отрече - той бе заклет привърженик на влизането на страната в ЕС и НАТО. И двете събития се случиха, докато той бе президент на северната ни съседка.