
- Не е вярно, че 200 000 мигранти са върнати в България след приемането на страната в Шенген, както твърдят публикации в социалните мрежи;
- Според предоставени актуални данни от Министерството на вътрешните работи, в България от началото на 2025 г. са върнати общо 575 граждани на трети страни;
- От тях 346 са върнати по силата на споразуменията за обратно приемане на незаконно пребиваващи лица, а останалите 229 – по силата на Дъблинския регламент.
Това разкрива днешна публикация на Светослав Тодоров за сайта Factcheck.bg/
„Сещате се какво ни обещаваха, след влизането ни в Шенген, а получихме над 200 000 върнати мигранти само за последните месеци!?“
Послания като това се разпространяват в социалните мрежи, предимно от страници, свързани с проруската партия „Възраждане“.
Твърдението започва разпространението си от фейсбук страницата на варненската организация на партията, която го публикува т.г. на 22 май. Публикацията прави паралел между влизането на България в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. и планираната замяна на лева с еврото от 1 януари 2026 г. „Възраждане“ организира протести срещу предстоящото присъединяване на България към еврозоната, които също бяха съпътствани от разпространение на дезинформация.
Твърдението, че на България ще ѝ бъдат върнати 200 000 мигранти беше част от цялостна дезинформационна кампания преди присъединяването на страната към Шенгенското пространство. Публикации с подобно съдържание се разпространяваха активно през януари 2024 г.

На 14 юни, във видеообръщание от официалната си фейсбук страница, лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов говори за вече състояла се „вълна“ от „паразити“ след приемането ни в шенгенската зона.
На 14 юли Костадинов, този път в публикация от личната си страница, твърди, че за изминалата година България са се заселили 62 000 имигранти, от които 55 000 са от Азия и Африка, а темповете на имиграция се увеличават „мълниеносно“ заради влизането в Шенгенското пространство.

Колко мигранти всъщност са върнати в България след влизането в Шенген
Factcheck.bg попита Министерството на вътрешните работи и получи отговор на 8 юли:
„За периода 01.01 – 30.06.2025 г. съгласно споразуменията за обратно приемане на незаконно пребиваващи лица (реадмисия), в Република България са върнати 346 граждани на трети страни, от които 190 лица са върнати от Германия, а 3 лица – от Австрия. За същия период по Дъблинския регламент в Република България са върнати 229 граждани на трети страни”, гласи отговорът.
МВР прави и уточнението, че няма фактор около приемането на България в Шенгенското пространство, който да влияе на потока на върнати или приети мигранти: „Република България прилага Регламента Дъблин след присъединяването на страната ни в Европейския съюз. От 2007 г. и към момента входящи и изходящи трансфери по този регламент се осъществяват до и от Република България към други държави членки и те не са по никакъв начин обвързани с присъединяването ни в Шенген.“

Дъблинското споразумение задава критериите и механизмите как се разглеждат молби за международна закрила, подадени в държавите членки на Европейския съюз от граждани на трета държава или лица без гражданство. Сред случаите, в които обикновено се прилага, са тези, в които кандидатът е непридружен ненавършил пълнолетие или когато няколко членове на едно семейство едновременно поискат закрила в една и съща държава.
Factcheck.bg се обърна и към ООН за информация по темата. Международният комисариат за бежанците към ООН (ВКБООН) обобщава текущите данни от Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция за бежанците и Гранична полиция за движението по Дъблинския регламент. Според данните на международната организация от началото на 2025 г. връщанията по Дъблинския регламент са 140 – понижение спрямо същия период на миналата година, когато тази бройка е възлизала на 319 души.
Данните сочат по-малък брой върнати у нас в сравнение с информацията, предоставена от Министерството на вътрешните работи, но от ВКБООН отбелязват, че статистиката може да се различава от тази на други източници заради разлики в точните дати на начало и край на отчетения до момента период.

В Годишния доклад за дейността на Държавна агенция за бежанците при Министерския съвет за 2024 г. се казва още, че в рамките на 2024 г. са получени общо 15 993 запитвания за обратно приемане по реда на Дъблинския регламент – с 27% по-малко в сравнение със същия период за 2023 г. Наблюдава се и 46% спад в броя на подадените молби за международна закрила.
Проверено
Твърдението, че 200 000 мигранти са върнати в България от началото на 2025 г., вследствие на приемането на България в Шенгенската зона, след като не са успели да получат убежище в Западна Европа, е невярно. По данни на МВР реалният им брой е 575.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни