Някой драматичен статус във Facebook, пододробно описание на закуската, обяда и/или вечерята ви в Instagram, албум с 145897623 снимки на котката или детето... Или дузина имейли, изпратени от смартфона ви, а може би и библиотека от електронни книги и документи, качени на таблета. Докато за някои това е ежедневие, за други е истински кошмар. В буквалния смисъл. Запознайте се с технофобите.
Вероятно повечето от вас си мислят, че става въпрос за възрастни хора, които отказват да ползват модерните джаджи. Всъщност технофобията е доста по-разпространена сред младите хора. Психолози коментират, че това не е точно болест, а по-скоро състояние или определена нагласа, като го сравняват с предпочитанията за храни и цветове например. Изследване на Масачузетският технологичен институт (MIT) сочи, че на всеки 10 000 души има поне трима технофоби.
Технофобите са два вида - едните изпитват панически страх от всякакви "умни" устройства като компютри, смартфони, кухненски роботи и дори автоматите за паркинг билети. Другите са "умерените" - повечето от тях нямат компютри, пишат си бележките на тетрадка, ползват стационарен телефон и указател, за да търсят номерата. Някои имат ползват старите модели мобилни телефони и гледат телевизия, но "живеят в миналия век" според техноманиаците.
Според лекари и психилози, технофобията е състояние на "пренасищане" на съвременния човек с модерните технологии. Независимо дали става въпрос за устройсва, сайтове или онлайн услуги, тези хора се чувстват "натоварени" от почти изцяло дигитализирания свят. Носталгията им по писмата, писани на хартия и пощенските картички, обясненията, че като деца са били много по-щастливи без лаптопи и таблети, са някои от мотивите им срещу ползването на техника.
Приятелите и близките на хората, които странят от техника и онлайн общуването, споделят, че с тях се комуникира трудно на моменти.
"Не мога да изпратя клип в YouTube или sms на Лари", казва студентът Уейн Аркет. Неговият съквартирант Лари Дийн учи физика в Колумбийския университет в Ню Йорк. Той записва всички лекции, не чете тези, които преподавалите качват онлайн. Книги и учебници взима от библиотеката, има стар мобилен телефон Motorolla, който ползва от 8 години. Двамата младежи са пълни противоположности - Уейн има лаптоп и настолен компютър, смартфон и таблет, посещава лекции онлайн и организира партита като фейсбук събития. Споделя, че общуването с Лари понякога е много трудно, но съквартирантът му е убеден, че след като човечеството хиляди години се е справяло без модерните технологии, това само доказва, че са излишни.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни