
Лидерът на "Воля" Веселин Марешки обяви преди малко пред БНР, че смята Великото народно събрание за "абсолютно ненужна конструкция", идеята на Борисов за неговото свикване - губене на време, и че партията му вероятно няма да гласува за това.
„Считам за голямо губене на време, особено в този момент, в който държавата има нужда от работа всеки един ден за справяне с последиците от пандемията и за развитие на държавата, ние да губим време в преминаване през едно Велико народно събрание.“
Според него Конституцията може да бъде променяна и от обикновено Народно събрание. Именно поради тази причина "Воля" вероятно щяла да гласува против идеята на Борисов.
Все пак - уточни Марешки - неговата формация ще очаква да види конкретни предложения и тогава ще вземе окончателното си решение.
Манолова към Борисов: Кой ви написа речта? Пеевски, ДПС? Кой?
С кого се разбрахте, г-н Борисов, за 160 гласа в парламента, за да ви приемат „новата конституция” – с ДПС и БСП ли?
Това бе първата реакция на Мая Манолова от "Изправисе.БГ" по повод искането на Бойко Борисов за свикване на ВНС, за което обаче е нужна подкрепата на 160 депутати в парламента. Без подкрепа от БСП или от ДПС такова мнозинство не е възможно в настоящия състав на Народното събрание.
По думите й ходът на Борисов е "отчаян", опит за печелене на време и "прах в очите".
"Питам Борисов кой му написа речта днес за промяната в конституцията? Пеевски, Маджо, приятелският кръг, Домусчиев? В България при Борисов от 10 години мафията си има държава и хазна, а сега вече явно иска да си има и конституция", добави Манолова.
Манолова припомни още, че процедурите за свикване на ВНС са такива, че на практика изборите биха били около датата, на която биха били и редовните парламентарни избори (мандатът на 44-ия парламент изтича на 26 март - б.р.).
Хората не го искат за премиер, той се опитва да им предлага нова конституция”, каза още Манолова.
Припомняме, че по-рано днес в извънредно обръщение към нацията премиерът Борисов обяви, че ГЕРБ ще внесе проект на нова Конституция и ще поиска събирането на Велико народно събрание и когато това стане - самият той ще си подаде оставката.
Основните акценти от предложението на Борисов - намаляване на броя на депутатите на 120; създаването на два съдебни съвета - прокурорски и съдийски; намаляване на мандата на главния прокурор на 5 години; въвеждането на индивидуална конституционна жалба и изслушването на главния прокурор от НС на всеки шест месеца.
Припомяме, че и че за свикването на ВНС са нужни гласовете на 2/3 от депутите, а управляващата коалиция ги няма. Дори към тях да се добавят тези от ДПС, те пак няма да стигнат, затова гласовете на ВОЛЯ и независимите са ще са критични.
Най-ново
Поляци предизвикват спасители на плажа, ядат бой в Слънчев бряг (ВИДЕО)
09.08.2022Заради пожари е обявено бедствено положение в общините Харманли, Любимец и Свиленград
09.08.2022Взриви се руски склад за боеприпаси в Крим (ВИДЕО)
09.08.2022Асен Василев: Властта плаши хората, когато не може да им реши проблемите
09.08.2022Сменен е директорът на ГД "Национална полиция"
09.08.2022ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Русия спря петрола за 3 страни в Европа, Зарков каза, че не може да пипне Гешев
09.08.2022Прочети още
Капитанът на ЦСКА Юрген Матей ще става татко за първи път
9meseca.bgМъск обяви условия за обновяване на сделката за Twitter
darik.bgДесподов: Съдията беше 12-ият играч, не може да се подиграваш с отбор като Лудогорец
dsport.bgХората прекарват най-много време в YouYube
darik.bgТипичен растеж на бебето: първите 6 месеца
9meseca.bgОсем от Лудогорец изхвърчаха от Шампионска лига след мач с три дузпи и шест гола
dsport.bg