Съветът за сигурност на ООН отхвърли снощи предложената от САЩ резолюция за продължаване на оръжейното ембарго срещу Иран, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Съобщението дойде от държавния секретар на САЩ Майк Помпео след виртуалното заседание и последвалото онлайн гласуване на 15-членния Съвет. Помпео, като изрази съжаление за резултата. Единствените две страни, подкрепили проекторезолюцията, бяха САЩ и Доминиканската република. Две от постоянните страни членки на ключовия орган на ООН - Русия и Китай, гласуваха "против". Останалите 11, сред които и главните европейски съюзници на САЩ - Франция, Великобритания и Германия, се въздържаха.
Срокът на действие на досегашното ембарго, въведено с решение на Съвета за сигурност преди 13 години, изтича на 18 октомври т.г. съгласно условията на ядреното споразумение между световните сили и Иран от 2015 г.
Миналата година администрацията на президента Доналд Тръмп изтегли САЩ от споразумението.
"Днес Съветът за сигурност на ООН не успя да изпълни основната си мисия, която се състои в поддържане на международния мир и сигурност" - каза Помпео. - "Съветът отхвърли рационалната резолюция за продължаване на 13-годишното ембарго срещу Иран и така даде възможност на световния спонсор на тероризма да продава и да купува конвенционални оръжия, които заплашват Европа, Близкия изток и други."
Той посочи, че САЩ ще продължат да работят за това режимът в Техеран да не може свободно да търгува с оръжия.
В резултат от гласуването Техеран побърза да обяви как "за 75-годишната история на ООН, Америка никога не е била толкова изолирана", предаде Франс прес, позовавайки се на изявление в Туитър на говорителя на иранското външно министерство Абас Мусави. Според него "активната дипломация на Иран и юридическата сила (на споразумението за иранската ядрена програма) отново победиха САЩ в Съвета за сигурност".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни